pytanie zadane 8 czerwca 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 8 czerwca 2017 przez użytkownika

Ludzki organizm, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje około 100 bilionów komórek ludzkiego organizmu. Zalicza się też do tego stała temperatura ciała, ponieważ jej spadek lub wzrost może powodować złe samopoczucie. 

Stałą ciepłotę ciała utrzymuje podwzgórze mózgu, które działa jak termostat. Wnętrze organizmu i mózg są chronione przed utratą ciepła, nawet jeśli kończyny są wyziębnięte. Temperatura krwi jest stale monitorowana przez komórki nerwowe podwzgórza i gdy ona rośnie podwzgórze wysyła sygnał do wegetatywnego układu nerwowego. Wówczas wydziela nam się większa ilość potu, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Gdy natomiast temperatura staje się niższa, naczynia krwionośne kurczą się, pojawiają się dreszcze, dzięki którym zaczyna wydzielać się ciepło. Gdy robi nam się zimno i pojawia się gęsia skórka, wydzielana zostaje adrenalina i noradrenalina do krwi. Wydzielanie ciepła zostaje zwiększone przez te hormony, a metabolizm przyspiesza. 

Zdarza się, że pojawia się gorączka. Jest ona reakcją organizmu na obecność toksyn bakteryjnych, ciał obcych lub produktów ubocznych uszkodzonych tkanek. Wówczas podwzgórze przestaje regulować ciepłotę na poziomie normalnym i podwyższa się. Podwzgórze reaguje wtedy tak, jakby był zbyt wychłodzony i uruchamia procesy ogrzewania go, gdzie pojawia się tez gęsia skórka i dreszcze. Dlatego mówi się, że dreszcze są pierwszym objawem gorączki. bardzo wysoka temperatura ciała, przekraczająca 41oC może być bardzo niebezpieczna dla organizmu, ponieważ może dojść do niszczenia komórek całego ciała. W rezultacie uszkodzeniom mogą unikać nerki, wątroba itp.

...