pytanie zadane 31 maja 2017 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 31 maja 2017 przez użytkownika

Arrasy wawelskie to tkaniny artystyczne znajdujące się na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Tego typu tkaniny znajdują się też w innych miejscach na świecie, ale te znajdujące się na zamku wawelskim nazywa się właśnie arrasami wawelskimi. Sama nazwa arrasy wzięła się od miasta Arras, które leży we Francji i w którym zaczęto wykonywać pierwsze takie tkaniny. 

Arrasy, które znajdują się w naszym kraju, zostały sprowadzone z Brukseli przez Zygmunta II Augusta. Miało to miejsce w XVI wieku i były one kupione po to, by udekorować nimi wnętrze zamku wawelskiego. 

Na arrasach wawelskich wyszyte są sceny biblijne, krajobrazowe, zwierzęce oraz kompozycje herbów Korony i Litwy czy inicjałów królewskich "SA" (Sigismundis Augustus). Ta kolekcja arrasów wawelskich została później powiększona przez Zygmunta III Wazę oraz Władysława IV. Obecnie w zbiorach zamku znajduje się tylko 11 arrasów. Poniżej możecie zobaczyć niektóre z nich.

W Polsce arrasami były natomiast wszystkie tkaniny od średniowiecza do połowy XVII wieku. Wówczas nazywano je gobelinami lub tapiseriami. 

...