pytanie zadane 28 maja 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 28 maja 2017 przez użytkownika

Jeszcze na początku lat 70. XX wieku naukowcy opierali się na niedokładnych obrazach mózgu. Na ich podstawie uzyskiwali oni pewne informacje dzięki EEG. Badali też płyn rdzeniowy, który pozwalał wykryć infekcje lub uszkodzenia.

Obecnie do dokładnych badań mózgu używa się tomografii komputerowej i obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego. Tomograf prześwietli głowę pacjenta promieniami RTG w obszarze 180 stopni. Wówczas komputer przetworzy uzyskane informacje i przedstawi je na monitorze w formie przekroju mózgu. 

Za pomocą rezonansu magnetycznego uzyskuje się bardziej szczegółowe obrazy wewnętrzne mózgu, działające podobnie jak tomograf. Komputer przetwarza te obrazy i uzyskuje się obraz 3D naszego mózgu. 

Obie te metody badań są pomocne w badaniu mózgu i ustalaniu dokładnej lokalizacji uszkodzenia lub nieprawidłowości w jego budowie. Na jeszcze bardziej szczegółowe badanie pozwala pozytronowa tomografia emisyjna, polegająca na śledzeniu przemieszczania się w mózgu radioaktywnych atomów, które są wprowadzane do układu krwionośnego pacjenta. Za pomocą komputera dane obrazowane są w formie kolorowej przekroju mózgu i ukazują metabolizm mózgu, przepływ krwi i procesy elektrochemiczne. 

...