seohost
pytanie zadane 25 maja 2017 w Książki przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 25 maja 2017 przez użytkownika

Czytanie ostatniej strony na początek, zanim jeszcze się rozpocznie "normalne" czytanie książki czy też jej wąchanie przed rozpoczęciem czytania jest jakby tradycją, nawykiem stosowanym przez niektórych czytelników.

W pierwszym przypadku czytelnik, który czyta ostatnią stronę, a dopiero później zaczyna czytać książkę od początku robi tak, by nadać czytaniu atrakcyjności. To trochę tak jak w kryminalnym filmie, gdzie najpierw mamy trupa, a dopiero potem dochodzimy jak doszło do takiej sytuacji. Dzięki temu, że wiemy jakie jest zakończenie, bardziej możemy się wczuć w zachowania naszych książkowych postaci i dociec do końcowej sytuacji. Jeszcze są tacy czytelnicy, którzy chcąc znaleźć się w trakcie dziejących się już wydarzeń, rozpoczynają czytanie książki od trzeciego czy dalszego rozdziału. 

Wąchanie książek natomiast jest odruchem praktykowanym przez część czytelników, dla których stanowi ono przyjemność. Czytelnik chce poczuć książkę wszystkimi zmysłami, więc czemu i nie węchem, zapachem świeżo wydrukowanych kartek. Niektórzy lubią też wąchać stare książki, a nie tylko te nowo świeżo drukowane. Natomiast zapach starych książek wiąże się głównie z bakteriami i stęchlizną oraz kurzem. 

...