pytanie zadane 17 maja 2017 w Różne przez użytkownika Gość
czy warto uczestniczyć w życiu publicznym?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 maja 2017 przez użytkownika

Zwykli obywatele mają wpływ na poczynania i wybór władzy, więc uczestnicząc np. w wyborach jesteśmy aktywnymi obywatelami. Przez chwilę możemy stać się władcami demokratycznego państwa. Natomiast później władza przechodzi już w inne ręce: prezydenta, parlamentarzystów, radnych. 

Aktywność obywateli natomiast to nie tylko udział w wyborach, ale też wyrażanie swoich poglądów, sygnalizowanie władzom o pojawiających się problemach, protestowanie przeciw błędnym lub niesprawiedliwym decyzjom. Czasem taka aktywność jest niewygodna dla rządzących.

Aktywny obywatel pomaga w mądrym rządzeniu krajem, podejmuje konieczne inicjatywy i rozwiązuje trudne problemy.

Oczywiście aktywny obywatel to nie tylko branie udziału w wyborach czy referendach, wpływając tym samym na politykę w kraju. Warto również brać udział w innych ciekawych inicjatywach społecznych, typu fundacje, stowarzyszenia czy inne działania społeczne z zakresu NGO itp.

Ciekawą opcją jest też wolontariat, dzięki któremu możemy udzielać się i pomagać wielu inicjatywom, które są ważne z punktu widzenia społeczeństwa.

komentarz 15 marca 2020 przez użytkownika Gość
Ja uważam się warto, sama co prawda nie mam możliwości odbycia jakiegoś wolontariatu, ale staram się wspierać organizacje dobroczynny (i nie tylko) jak tylko mogę.

Przykład: wspieram fundację jeśli są jakieś pożyteczne zbiórki, biorę udział w wyborach. Jeśli jest WOŚP, też zawsze coś wrzucę do puszki w miarę moich możliwości.

Ale przedewszystkim uczciwie pracuje i płacę podatki, jakby każdy tak robił to też w Państwie było by więcej pieniędzy na różne rzeczy.
komentarz 31 maja 2021 przez użytkownika Gość
Robiłam ostatnio wolontariat w fundacji pomagajcej chorym dzieciom, uczucie niesamowite i ta satysfakcja, której żadna praca płatna nie da. Polecam każdemu spróbować
...