pytanie zadane 15 maja 2017 w Motoryzacja przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 15 maja 2017 przez użytkownika

Kolej jednoszynowa to kolej, po której pojazd porusza się po jednej szynie, a nie po dwóch jak to zazwyczaj bywa. Kolej ta obejmuje całą szynę od góry, a pod spodem znajdują się dwa zestawy kół: jeden zestaw toczy się po górnej części szyny, a drugi dotyka boków i utrzymuje stabilność oraz równowagę całej konstrukcji. Wygląda ona tak jak na poniższym zdjęciu: 

kolej jednoszynowa

Tego typu koleje umieszczone są dość wysoko nad ziemią. Pociągi umieszczone są wówczas nad szyną lub są podwieszone pod jej spodem (w zależności od jej konstruktorów). Koleje jednoszynowe buduje się przeważnie w większych miastach, a ich zadaniem ma być ułatwienie poruszania się ponad zatłoczonymi ulicami. Ten rodzaj kolejki czasem jest wykorzystywany do przewożenia turystów np. w parkach. 


Pierwszy pojazd jednoszynowy zbudowano w Irlandii w 1899 roku. Kolejka ta nazywała się Listowel and Ballybunion Railway (od nazwy dwóch miast, które ze sobą łączyła). Szyny miały kształt litery A. Skonstruował ją francuski inżynier Charles Lartigue. Jej długość wynosiła 14,4 km. 

Obecnie tego rodzaju koleje jednoszynowe znajdują się w wielu miastach świata, m.in.: w Moskwie, Tokio, USA, Malezji, Chinach, a być może takowa powstanie nawet w Polsce, a dokładniej w Rzeszowie. 

...