pytanie zadane 14 maja 2017 w Motoryzacja przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 15 maja 2017 przez użytkownika

Obecnie coraz bardziej modne staje się poruszanie za pomocą roweru. Chętnie zamieniamy samochód na rower, podczas gdy udajemy się do pracy, szkoły czy gdy chcemy jechać na wycieczkę lub piknik. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych jednośladów. 

Pierwsze rowery pojawiły się w 1790 roku. Wtedy nazywano je "końmi dandysów" i nie posiadały one pedałów. Siadało się na nie okrakiem i odpychało nogami. Prędkość maksymalna jaką osiągały takie rowery to 15 km/godz.

Pierwszy rower z pedałami natomiast powstał w 1839 roku i stworzył go Szkot Kirkpatrick Macmillan. Następnym modelem roweru był welocyped zaprojektowany przez Francuza Pierra Machauxa w 1861 roku. Posiadał on hamulec, natomiast brakowało mu łańcucha i przekładni, a koło przednie napędzano pedałami. 

welocyped

Kolejnym rowerem, który możemy już bardziej kojarzyć, znać był bicykl (ćwierćpensówka), który pojawił się w 1870 roku. Posiadał on siodełko bardzo wysoko, przednie kolo było duże, tylne małe. Maksymalna prędkość to 30 km/godz. Taką konstrukcje wymyślili James Starley i Wiliam Hunter. 

bicykl

Pierwsze rowery z łańcuchami, takie które mamy do dziś pojawiły się na początkach XX wieku. Obecne rowery posiadają przerzutki, wprowadzone w 1932 roku, dzięki którym jazda jest łatwiejsza. Przez kolejne lata do czasów obecnych rowery są stale udoskonalane i wykonywane specjalnie pod osobę, która będzie ich używała. Bowiem różne rodzaje rowerów przeznaczone są do różnych zastosowań. Na rynku rowerowym dostępne są rowery: miejskie, szosowe, torowe, górskie, biegowe dla dzieci, przełajowe, bmx, turystyczne, stacjonarne, tandemy, składane, poziome, monocykle itp. 

rower miejski
- Rower miejski - 

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że nazwa 'rower' pochodzi of firmy, która zaczęła je produkować. Mowa tu o znanej dziś firmie Rover Company, która obecnie zajmuje się produkcją samochodów osobowych. 

W Polsce pierwszą fabryką produkującą rowery była Polska Fabryka Rowerów i Motocykli Wicher, która swoją siedzibę miała w Łodzi. Rowery zaczęto tam produkować w 1891 roku. Fabryka kierował Władysław Sierpiński. Obecnie największą firmą w Polsce zajmującą się m.in. produkcją rowerów jest Romet, istniejąca od 1971 roku. 

...