pytanie zadane 14 maja 2017 w Motoryzacja przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 14 maja 2017 przez użytkownika

Balony latają głównie poprzez ogrzewanie powietrza. Ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne, dlatego balon wypełniony  gorącym powietrzem się unosi. Poza tym sam balon jest zbudowany z materiałów lżejszych niż powietrze oraz elastycznych, by mógł się rozciągać i zmniejszać w miarę możliwości. 

Niektóre balony latają też dzięki temu, że wypełnia się je helem, który jest znacznie lżejszy od powietrza, ale niestety dużo droższy. Czasami wewnątrz balona wypełnionego ogrzanym powietrzem umieszcza się mniejszy balon wypełniony helem, po to, żeby oszczędzić paliwo, zwiększyć siłę nośną oraz łatwiej sterować wysokością lotu balonu. 

balony nad polami

Balon przed startem wypełnia się najpierw zimnym powietrzem, a dopiero później wypełnia się go ogrzanym powietrzem, dzięki czemu zaczyna się on unosić do pionu. Powietrze, które wypełnia balon, rozgrzewa się płomieniem gazu, co widać podczas startu balonu oraz w trakcie jego lotu. Balon lecąc porusza się zawsze zgodnie z kierunkiem wiatru. Balon aby mógł wylądować potrzebuje pomocy pilota/sterownika, który to musi skręcić płomień gazu. Wówczas powietrze wewnątrz balonu staje się chłodniejsze i balon zaczyna opadać. 

Poniżej film pokazujący jak balon startuje do lotu:


Pierwszy balon, jaki wzniósł żywe istoty był zbudowany przez braci Montgolfier w 1783 roku. Pasażerami jego były zwierzęta: kaczka, owca i kogut. Lot trwał około 10 minut. Balon ten był wówczas zbudowany z dostępnych materiałów jakimi był: papier, płótno oraz jedwab. 

Jeśli zaś chodzi o pierwszy lot balonem, w którym uczestniczyli ludzie to byli nimi Francois Pilatre de Rozier i Marquis d'Arlandes. Lot odbył się również w 1783 roku nad Paryżem i trwał 25 minut. 


Najwyższą wysokością na jaką wzniósł się balon była wysokość 34 668 m. Na jego pokładzie znajdowali się ludzie i miało to miejsce w 1961 roku. 

komentarz 10 maja 2020 przez użytkownika Gość
Helem to chyba rzadko bo ten gaz jest bardzo drogi. Żeby napełnić tak duży balon to pewnie kupę kasy by wyszło. A powietrze jest ogólnodostępne za darmo, wystarczy tylko je podgrzać.
...