pytanie zadane 12 maja 2017 w Motoryzacja przez użytkownika anonimowy
Kto obleciał jako pierwszy świat dookoła?

1 odpowiedź

odpowiedź 12 maja 2017 przez użytkownika

Pierwszą osobą, która leciała samolotem był Orville Wright. Po raz pierwszy wzbił się on w powietrze 17 grudnia 1903 roku. Prędzej oczywiście latano już, ale on jako pierwszy wzbił się w powietrze za pomocą silnika. Podczas pierwszego lotu pokonano dystans 36 m, a lot trwał 12 sekund. Tego dnia wykonali oni jeszcze 3 próby, z których najdłuższa wyniosła 260 m. 

Orville oraz jego brat Wilbur Wright'owie jako pierwsi wybudowali samolot. Nazwali go Wright Flyer lub Wright Flyer Nr 1. Byli oni pionierami lotnictwa i konstruktorami pierwszego samolotu na świecie.

pierwszy lot samolotem orville'a
- Lecąc Flyer'em Nr 1 należało przyjąć pozycję leżącą na brzuchu -

Pierwszymi konstrukcjami stworzonymi przez braci Wright'ów były szybowce, którymi sterowano za pomocą skręcania części skrzydeł. Ten dwupłat posiadał ramę wykonaną z drewna świerkowego. Cała konstrukcja była również bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne. Pierwszy samolot, który wzbił się w powietrze, można dziś podziwiać w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie. 

Po wieloletnich przeróbkach i udoskonaleniach samolotu, odbyli oni pierwszy lot z pasażerem. Miał on miejsce 14 maja 1908 roku. Niestety wówczas doszło do urwania skrzydła.


Pierwszą osobą, która samotnie obleciała świat, był amerykański pilot Wiley Post. Leciał on samolotem Winnie Mae przez 7 dni 18 godzin i 45 minut. Przebył 25 099 km. 

...