pytanie zadane 7 grudnia 2015 w Historia przez użytkownika Gość
Jakiej narodowości był Mikołaj Kopernik?

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2015 przez użytkownika

Mikołaj Kopernik był Polakiem. Urodził się w Polsce w Toruniu w 1473 roku. Jego rodzice również byli Polakami - kupcami. Rodzina niegdyś mieszkała w śląskiej wsi Koperniki i stąd wzięło się ich nazwisko. Normalnie ojciec Mikołaja Kopernika nazywał się Mikołaj Starszy. Matka miała na imię Barbara. 

pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Mikołaj Kopernik prócz języka polskiego znał i posługiwał się również językiem niemieckim i łaciną. Mikołaj uczył się w szkołach w Toruniu, Włocławku oraz Chełmnie. Gdy Kopernik miał 10 lat zmarł mu ojciec i od tego czasu nauką jego kierował brat matki, wuj Łukasz Watzenrode, który później był biskupem warmińskim. 

W 1491 roku Kopernik rozpoczął studia w Krakowie, potem we Włoszech (Bolonia, gdzie studiował astronomię, Padwa, gdzie studiował prawo i medycynę), a potem wrócił do Polski i zaczął nauczać w katedrze wuja we Fromborku. W ówczesnym czasie we Fromborku mówiło się w języku niemieckim. Mimo to Kopernik przejawiał dowody lojalności wobec Królestwa Polskiego, czerpał z polskiej kultury i współtworzył ją. 

Od 1497 roku Mikołaj Kopernik prowadził prace na temat toru ruchów planet i sprawdzał czy Ziemia porusza się według własnej osi. Swoje najpopularniejsze dzieło 'O obrotach sfer niebieskich' wydał w 1543 roku. W tym samym roku 24 maja Mikołaj Kopernik zmarł. Mówi się, że gotową książkę zobaczył on dopiero na łożu śmierci. 

Obecnie można powiedzieć, że Mikołaj Kopernik był Polakiem, ale gdybyśmy cofnęli się 500 lat wstecz nie było, by to takie oczywiste. Nie istniała jeszcze wtedy etniczna wspólnota Polaków i Niemców, dlatego Kopernik czuł się jak byłby częścią "małej ojczyzny". 

...