pytanie zadane 12 maja 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 12 maja 2017 przez użytkownika

Perły powstają z obcych ciał, które znajdują się w muszlach małż. Owe ciała obce to np. ziarenka piasku, drobne kamyczki, zanieczyszczenia, które dostają się wnętrza muszli. Wówczas ciało małży, do której muszli dostało się ciało obce, zostaje podrażnione i zaczyna wytwarzać worek na przyszłą perłę. 

W związku z tym zewnętrzna warstwa skóry, zwana masą perłową okrywa ciało obce np. piasek i nanosi na niego coraz więcej tej perłowej masy. Ciało obce zupełnie otoczone przez masę perłową, czyli płaszcz małży powoduje to, że powstaje piękna, okrągła perła. 

perły

Tak więc perły powstają w muszli małży i są zbudowane z masy perłowej, z tej samej substancji, z której zrobiona jest sama muszla. W skład owej masy wchodzi głównie węglan wapnia, rogowa substancja białkowa oraz woda.
Ciekawostką jest to, że perły nie powstają tylko w małżach; czasem wytwarzają je również ślimaki. Poza tym perły to 'istoty żywe'. Zrobione są z masy perłowej, czyli z konchioliny, która pod wpływem ciepła może się wysuszać, a pod wpływem wilgoci może pęcznieć. Dlatego należy odpowiednio dobrze dbać o perły (m.in. nie pozwolić, żeby stykały się one z metalem), bo mają prawo się one starzeć. Proces starzenia się pereł poznamy po tym, że z początku perły będą robić się matowe, potem zaczną pękać, łuszczyć się i na końcu się rozsypią. 

Obecnie najczęściej dostępne rodzaje pereł, to te które się hoduje. Specjalnie umieszcza się w małżach obce ciało, by organizm zaczął wytwarzać wokół niego masę perłową. Perła taka będzie dojrzała po około trzech latach. Poniżej film z produkcji pereł hodowlanych:

...