pytanie zadane 7 grudnia 2015 w Historia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 7 grudnia 2015 przez użytkownika

Abolicjoniści to przeciwnicy niewolnictwa. Są to osoby, które są za zniesieniem jakiegoś prawa np. właśnie niewolnictwa. 

Niegdyś cywilizacja europejska wpływała na rozwój niewolnictwa, ale i stała się pierwszą, która ją potępiała. W XVIII wieku rozwinął się ruch abolicjonistów w Europie. Za abolicją były m.in. Anglia oraz czołowe państwa europejskie. Najpóźniej za abolicją było USA i Brazylia.

W abolicjonizmie chodziło głównie o zniesienie handlu czarnoskórymi niewolnikami sprowadzanymi z Afryki na inne kontynenty. Pierwsze towarzystwa abolicyjne postały w Wielkiej Brytanii w 1753 roku. Potem również w USA i we Francji, a w 1794 również w koloniach francuskich. W 1833 roku zniesiono handel ludźmi również w koloniach brytyjskich. W USA ostatecznie w 1865 roku wniesiono poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych ogłaszając tym samym zniesienie niewolnictwa na terenie całego kraju. W latach późniejszych zrobiono to również w państwach Ameryki Południowej takich jak: Chile, Meksyk, Boliwia, Urugwaj, Ekwador, Peru, Wenezuela, Brazylia i Kuba. 

...