pytanie zadane 7 grudnia 2015 w Historia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 9 grudnia 2015 przez użytkownika

Tomasz z Akwinu był najwybitniejszym filozofem i teologiem epoki średniowiecza. Służył w zakonie dominikanów. Żył w latach 1225 - 1274. Jego założeniem było pogodzenie filozofii Arystotelesa i religii chrześcijańskiej. Rozum według niego był najcenniejszym z darów Boga. Twierdził, że filozofia powinna służyć teologii. 

tomasz z akwinu

Mieszkał nieopodal Neapolu i pochodził z zamożnej rodziny. Jako dziecko pragnął zostać mnichem z zakonu dominikanów, jednak jego rodzina nie pochwalała tego. Jednak Tomasz i tak wstąpił do klasztoru i tam też rozpoczął studia w Paryżu. Po kilku latach został cenionym konsultantem papieży i zgromadzeń kościelnych. Tomasz z Akwinu napisał dwa najbardziej znane dzieła:
- "Summa contra Gentiles" (Summa przeciw poganom),
"Summa Teologiae" (Summa Teologiczna).

W roku 1319 za pośrednictwem Kościoła rzymskokatolickiego Tomasz z Akwinu został kanonizowany. Akt ten ogłosił papież Jan XXII. Pod koniec XIX wieku ogłoszono go świętym oraz obdarzono tytułem Doktora Kościoła. 

Atrybutami Tomasza z Akwinu są: anioł, gołąb, nieprzyjęta infuła (nakrycie głowy) u nóg, kielich z Hostią, księga, laska, monogram IHS, monstrancja (naczynie liturgiczne na hostię), pióro pisarskie, różaniec, słońce na piersiach symbolizujące boską inspirację oraz Chrystus w aureoli. 

...