pytanie zadane 7 grudnia 2015 w Historia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 9 grudnia 2015 przez użytkownika

Archimedes to najwybitniejszy grecki filozof i matematyk starożytności. Był to jeden z największych umysłów starożytności. Miał on pochodzenie greckie, ale urodził się i zmarł we włoskich Syrakuzach. Żył 75 lat (287 - 212 p.n.e.). 

popiersie archimedes

Podobnie jak swój ojciec, Archimedes był też astronomem, dlatego też mawiali o nim "znakomity obserwator nieba i gwiazd". To właśnie Archimedes opisał ruch pięciu planet Układu Słonecznego oraz Słońca i Księżyca. Jemu też zawdzięczamy modele globusa oraz planetarium. Prócz tego ułożył on twierdzenia o o bryłach takich jak kula, walec i stożek, toteż po jego śmierci wyryto te kształty na jego nagrobku. 

Był on również znanym i cenionym konstruktorem machin wojennych i urządzeń m.in. katapult, miotaczy ognia czy "szponów Archimedesa"

Pracując nad wieloma badaniami, Archimedes spisywał wiele swoich myśli i wyliczeń, z których później powstały takie wielkie dzieła jak:

- O kuli i walcu,

- O ciałach pływających,

- O równowadze płaszczyzn,

- O wymierzaniu koła, 

- Kwadratura paraboli, 

- O konoidach i sferoidach, 

- O liczbie PI,

- O liczeniu piasku,

- O liniach spiralnych.

Najbardziej znanym jego odkryciem była teoria prawa wyporu, ale prócz niej Archimedes wynalazł takie rzeczy jak: przenośnik śrubowy, organy wodne, zegar wodny, wielokrążek. 

Archimedes zginął podczas wojny z armią rzymską dowodzoną przez Marcellusa w 212 p.n.e. Na jego płycie nagrobnej znajduje się kula wpisana w cylinder oraz formuła przedstawiająca stosunek ich objętości. 

...