pytanie zadane 7 grudnia 2015 w Historia przez użytkownika Gość
Skąd pochodził?

1 odpowiedź

odpowiedź 9 grudnia 2015 przez użytkownika

Konfucjusz był wielkim nauczycielem oraz filozofem pochodzącym z Chin. Konfucjusz tak naprawdę nazywał się Qiu, oznaczającego "pagórek".  

pomnik konfucjusza

Urodził się w 551 roku p.n.e. Interesował się relacjami międzyludzkimi. Kreślił on obraz idealnego, harmonijnego  społeczeństwa, którym rządzi światła i przestrzegająca zasad moralnych elita. Nakazywał wzajemne okazywanie szacunku (szczególnie rodzicom przez dzieci i władzom przez obywateli), dawanie dobrego przykładu nowym pokoleniom, edukowanie, przestrzeganie tradycji, humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. 

Na podstawie tych założeń w III wieku p.n.e. powstał w Chinach konfucjanizm, który stał się oficjalną ideologią państwa i społeczeństwa chińskiego. W późniejszych latach idea Konfucjusza została również rozpowszechniona na inne kraje takie jak: Japonia, Korea i Wietnam. 

Jako dwudziestoletni mężczyzna założył szkołę, gdzie prócz nauki podstawowej wiedzy, uczył również pisma i zasad zachowania. W późniejszych latach musiał wraz z kilkoma swoimi uczniami błąkać się po innych miastach, gdzie chciał podjąć pracę, jednak prawie każdy mu odmawiał. W końcu jednak znalazł pracę jako nauczyciel w jednej ze szkół. Zmarł w 479 r p.n.e. w Qufu, gdzie znajduje się jego grób. 

Do jego najsłynniejszych dzieł należą:

1. Czteroksiąg konfucjański składający się z takich ksiąg jak:
    - Wielka nauka
    - Doktryna środka
    - Dialogi konfucjańskie
    - Księga Mencujsza
2. Pięcioksiąg konfucjański składający się z takich ksiąg jak:
    - Księga Przemian
    - Księga Pieśni
    - Księga Rytuałów
    - Księga Dokumentów
    - Kronika Wiosen i Jesieni
3. Księga muzyki
4. Rozmowy domowe

komentarz 4 lipca 2021 przez użytkownika Gość
Ta szkoła mi się podoba
...