pytanie zadane 2 maja 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 maja 2017 przez użytkownika

Psy to zwierzęta, które człowiekowi towarzyszą od bardzo dawnych już lat. Są naszymi przyjaciółmi, chronią nas, pomagają, są obok. Ich obecność dobrze na nas wpływa. Dziś zatem o udomowieniu psów. 

Udomowienie psa nastąpiło właściwie od nich samych, a nie od ludzi jak można by przypuszczać. Psy zaczęły zbliżać się do ludzi, którzy zaczęli na stałe osiedlać się w jednym miejscu i pomału kończyli z wędrownym trybem życia. Początkowo oczywiście zbliżały się do osad wilki, gdyż to one są pierwotnymi przodkami dzisiejszych psów. Wilki te czerpały korzyści w postaci resztek jedzenia, które ludzie wyrzucali na wysypiska śmieci. Odpadki przywoływały również różnego rodzaju gryzonie, które znowu były pokarmem dla psów. 

owczarek niemiecki

Najważniejszym jednak aspektem było to, że w osadach domowych znajdowało się wiele zakamarków, gdzie bezpiecznie można było przechować szczenięta, zwłaszcza w okresie zimowym. Te właśnie szczenięta czasem wychodziły ze swoich kryjówek i podążały za ludźmi do ich siedlisk, gdzie o jedzenie było jeszcze łatwiej. W taki oto sposób zaczęto otaczać je opieką i stwierdzono, że psy mogą być dla ludzi przydatne. Psy wykorzystywano m.in. do tropienia i transportowania zwierzyny łownej. 

Psy udomowiono w taki sposób 17 000 - 12 000 lat temu. Podobno odbywało się to najpierw na terenie dzisiejszej Syberii, w Palestynie i w Iraku. Jeśli chodzi o Europę to szczątki psów sprzed dawnych lat znaleziono w Danii, Anglii i w Niemczech. W Belgii natomiast odkryto szczątki psa pochodzące sprzed 31 000 lat temu. 

...