pytanie zadane 29 kwietnia 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 29 kwietnia 2017 przez użytkownika

Niczym. Owczarek alzacki to pies rasy Deutscher Schaferhund, która po polsku brzmi owczarek niemiecki. Owczarek niemiecki i owczarek alzacki to po prostu dwie różne nazwy tej samej rasy psa. Są to psy zaliczane do obronnych. Owczarki żyją zazwyczaj około 13 lat. 

Psy owczarskie to dobre psy służbowe, które potrafią chronić, tropić, są zacięte w walce, posłuszne, a poza tym odporne na choroby. Prócz tego są to psy żywiołowe, energiczne, inteligentne i lojalne. Były one bardzo potrzebne w XIX-wiecznych Niemczech, gdy wówczas w miastach szerzyła się przestępczość. Owczarków używano w policji i w wojsku, a nawet stworzono związek hodowli owczarków niemieckich, który nazywał się Phylax

owczarek niemiecki

Jeśli chodzi o wygląd zarówno owczarka niemieckiego, jak i owczarka alzackiego to:

- ich głowa, jak i całe ciało jest proporcjonalne do siebie, policzki lekko zaokrąglone, nos czarny,

- mają mocne zęby w ilości 42 sztuk - 20 na górze i 22 na dole,

- mocna, prostokątna sylwetka,

- umięśnione kończyny, mocne stawy, ciemne pazury,

- długi i nisko osadzony ogon z obfitym owłosieniem,

- umaszczenie najczęściej czarne, choć bywa też czarno-rude, brązowe, czerwone, płowe, jasno- bądź ciemnoszare, czerwonożółte; jeśli chodzi o odmiany to jest : krótkowłosa i długowłosa; linieje dwa razy w roku, dlatego trzeba je często szczotkować.


Po raz pierwszy rasa owczarka niemieckiego pojawiła się w księdze hodowlanej owczarków niemieckich. Pies ten nosił nazwę Horand z Grafath, którą nadał mu Hektor Linksrhein - rotmistrz posiadający psiarnię. 


Owczarki niemieckie, jak i alzackie są również świetnymi aktorami. Psy tej rasy możemy spotkać w takich filmach jak m.in.: 

- 'Czterej pancerni i pies' - gdzie wystąpił pies o imieniu Szarik, a w rzeczywistości jego rolę odgrywały trzy psy. Szarik w języku rosyjskim oznacza kuleczka

- 'Komisarz Rex', a w Polsce serial o tytule 'Komisarz Alex' - gdzie wystąpił pies o imieniu Alex, a w rzeczywistości jego rolę odgrywają również trzy psy.

- 'Przygody psa Cywila' - gdzie wystąpił pies o imieniu Cywil. 

komentarz 14 maja 2020 przez użytkownika Gość
ja jednak widzę różnice między tymi pięknymi psami - owczarek alzacki nie ma tak opuszczonego zadu a o. niemiecki idąc robi wrażenie jakby się skradał ; to moje laickie spostrzeżenie być może spowodowane oglądaniem mieszańców rasy owczarek z inną rasą psa - przecież ludzie wszystko modyfikują na swoją modłę
komentarz 7 września 2020 przez użytkownika Gość
Jeśli widzisz różnice to źle się przyglądasz. Pożądanie cechy budowy owczarka alzackiego czyli niemieckiego są określone przez FCI a z racji, że to bardzo popularna rasa czasami zdarzają się większe bądź mniejsze odstępstwa od wzorca bo różnych hodowli jest bardzo dużo. Zbytnie 'przerasowienie" sprzyja dysplazji stawów skokowych.
...