pytanie zadane 27 kwietnia 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2017 przez użytkownika

Ptaki wędrowne, które odlatują na zimę do ciepłych krajów, potrafią dość długo utrzymywać się w locie. Musza dawać sobie z tym radę, ponieważ muszą przebyć długą drogę. Robią sobie jednak przerwy w locie na odpoczynek i jedzenie. Trzeba natomiast wiedzieć, że są takie gatunki ptaków, które potrafią lecieć prawie przez całą dobę.

Do jednego z tak wytrzymałych w locie gatunków ptaków należą fregaty wielkie. Te ptaki dziennie śpią tylko 41 minut łącznie i dlatego też mogą przelatywać bardzo duże odległości w ciągu jednej doby. Co więcej ptaki te mogą spać jednocześnie lecąc. Lecąc fregaty mogą ucinać sobie króciutkie drzemki, które zazwyczaj trwają 12 sekund, w którym to czasie pracuje tylko połowa mózgu. Po tak długim locie i wylądowaniu śpią ciągiem przez 12 godzin. 

fregata i młode pisklę

Fregaty szybując podczas snu, robią to swobodnie i nie spadają dzięki prądom powietrza, dzięki czemu możliwe jest wyłączenie pracy obu półkul mózgowych na te kilka krótkich sekund. 

Ptaki te latają miedzy Karaibami, Florydą, wybrzeżem Brazylii, Meksyku, Ekwadoru, na Wyspach Galapagos oraz na Wyspach Zielonego Przylądka. Są to naturalne miejsca ich występowania, osiedlania się i drogę między tymi miejscami one pokonują. 

komentarz 14 maja 2020 przez użytkownika Gość
Gdzieś czytałem że jeżyki takie małe ptaszki podobne do jaskółek mogą latać bez przerwy nawet dwa lata. W locie piją jedzą i wydalają. Ładuje tylko żeby wychować młode.
...