pytanie zadane 27 kwietnia 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2017 przez użytkownika

Oxytree to tzw. drzewa tlenowe. Są to drzewa, które pochłaniają nawet 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne zwykłe drzewa. Jeden hektar lasu, w którym rosną oxytree może wyprodukować 700 kg tlenu, czyli zapotrzebowanie na tlen dla 2 500 osób. 

Drzewo tlenowe jest połączeniem dwóch odmian drzew Paulowina Clon in Vitro 112Elegant i Forunei. Należy do drzew uniwersalnych i najszybciej rosnących na świecie. Najlepsza temperatura do wzrostu Oxytree to -25oC - +45oC, zaś jeśli chodzi o podłoże to musi to być podłoże wyłącznie piaszczyste, z luźną i przepuszczalną glebą o pH 5 - 8,9. Oxytree mogą być też sadzone na terenach poprzemysłowych, gdzie ziemie są stopniowo przywracane do środowiska naturalnego. 
Drzewa oxytree potrzebują rocznie tylko od 750 - 800 mm opadów/wody. Drzewa te mają palowy system korzeniowy, sięgający nawet do 9 m głębokości.

Oxtree to drzewa rosnące do wysokości 16 metrów (po 6 latach) i 35 cm średnicy pnia oraz o koronie mającej ponad 10 metrów szerokości. Takich wymiarów drzewo nadaje się do ścięcia, a w jego miejscu z pnia wyrośnie nowe, które to ścina się znów po 4 latach. Z drzew tych uzyskuje się wysokiej jakości drewno. Oxytree kwitnie raz w roku mając wówczas biało-fioletowe kwiaty. Z nich można zrobić miód, który jest jasny, aromatyczny. Poniżej możecie obejrzeć film z plantacji Oxytree:

Drewno z Oxytree wykorzystywane będzie w meblarstwie, budowlance i jako biomasa. Zastosowanie jest dość szerokie, ponieważ drewno to jest trwałe, nie wypacza się, nie kurczy się i jest odporne na deformacje. Do pozostałych plusów drzew oxytree zalicza się to, że jest ono czyste i gładkie. Drewno zajmuje 70% drzewa, a 30% to liście, gałęzie i kwiaty oraz owoce. Te 30% może być wykorzystane np. na biomasę albo paszę dla zwierząt, gdyż zawierają one cenne składniki takie jak: azot, fosfor, potas, wapń, żelazo, mangan, cynk i bor. 

Pierwsze plantacje Oxytree pojawiły się też w Polsce. Rośnie na nich ponad 30 000 drzew. Takie plantacje znajdują się m.in.:

- we Wrocławiu, gdzie w Eksperymentalnym Ogrodzie Tlenowym w Oporowie - 180 sztuk,

- na terenie Manufaktury w Łodzi - 8 sztuk,

- w Łomży - 54 sztuki. 

Łącznie w Polsce powierzchnia plantacji oxytree wynosi około 400 ha. Znajdują się one w województwach: mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jeśli chodzi o koszty sadzenia drzew tlenowych to jest to około 16 000 zł na 1 ha. Do tego należy doliczyć system samoczynnego nawadniania, więc całość może zamknąć się w kwocie 27-29 000 zł. Gdy minie 6 lat od zasadzenia i można drzewa ściąć w celu pozyskania drewna, to przychód z plantacji może wynieść około 110 000 zł (50 euro za jedno drzewo). 

komentarz 3 maja 2020 przez użytkownika Gość

A pamiętam można było kupić akcje poprzez crowdfunding udziałowy tej spółki która  zajmuje się hodowlą i sprzedażą tych drzewek. Ciekawe przedsięwzięcie.

komentarz 31 maja 2021 przez użytkownika Gość
Fajna sprawa ciekawy sposób na wyłapanie CO2 z naszej atmosfery. Powinni te drzewa sadzić czy kopalniach czy elektrowniach weglowych.
...