pytanie zadane 24 kwietnia 2017 w Eksperymentarium przez użytkownika
Przepis na płyn niutonowski.

1 odpowiedź

odpowiedź 24 kwietnia 2017 przez użytkownika

Poniżej przeczytacie o tym, jak zrobić płyn newtonowski. Jest to płyn, który robi się z dwóch składników. Może służyć za doświadczenie oraz formę zabawy nawet dla małych dzieci. 

Płyn newtonowski stworzył oczywiście Isaac Newton i wskazywał on liniową zależność naprężenia ścinającego od szybkości ścinania - hydrodynamiczne prawo Newtona. Oczywiście taki własnoręcznie zrobiony płyn tych zależności nie spełnia, mimo to jest to wspaniałe doświadczenie dla dzieci, które lubią taką formę zabawy i lubią bawić się w wodzie. 

By go wykonać potrzebujecie około jednej szklanki mąki ziemniaczanej i pół szklanki wody. Składniki podaję na oko, ponieważ należy samodzielnie "wyczuć" odpowiednie proporcje. 

mąka i woda na płyn newtonowski

Płyn powinien dać się lepić, że np. zrobimy z niego kulę. Jeśli będziemy ją cały czas obracać w rękach to będzie ona ciałem stałym. Natomiast gdy tylko ją przestaniemy obracać i będzie leżeć na naszej dłoni zaraz zacznie przybierać formę cieczy i spływać po naszych dłoniach. Widać to na poniższych zdjęciach. 

ciecz newtonowska

płyn niutonowski

ciecz niutonowska doświadczenia

Podobnie gdy będziemy w niego uderzać pięścią dość szybko, płyn będzie wydawał nam się twardy, natomiast gdy położymy pięść na nim zauważymy, że powoli nasza dłoń będzie się w nim zatapiać. 

...