pytanie zadane 23 kwietnia 2017 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość
Mam kilka starych telefonów komórkowych w domu. Część z nich nie działa, a te które działają są mało warte. Gdzie mógłbym je oddać bo mi zawalają w szafkach?

Słyszałem też że można oddać zużyte telefony na jakieś fundacje, ale nie znam szczegółów?

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2017 przez użytkownika
edycja 21 września 2022 przez użytkownika

Telefony komórkowe w dzisiejszych czasach zmieniamy dość często, ponieważ pojawiają się w nich nowe, lepsze funkcje, obudowy albo operatorzy kuszą nas super ofertami. Z jakiegokolwiek powodu nie zmienialibyśmy telefonu, to problem wciąż pozostaje ten sam. Co zrobić ze starym telefonem, którego nie będziemy już używać? Jak się okazuje jest na to kilka rozwiązań i to innych niż wyrzucenie go do kosza. 

stare telefony komórkowe

Po pierwsze stary telefon możemy sprzedać, jeśli oczywiście wszystko w nim działa i jest w porządku. Często dobry telefon wymieniamy tylko dlatego, że chcemy mieć nowszy model, mimo, że "stary" jeszcze działa. Wówczas warto go dać lub sprzedać komuś innemu. 

Po drugie stary telefon możemy też trzymać na wszelki wypadek, gdyby ten nowy się zepsuł i czas oczekiwania na naprawę byłby wydłużony. Takie przypadki może zdarzają się sporadycznie, ale jak już się zdarzą to dobrze jest mieć coś w zapasie. 

Po trzecie można dowiedzieć się, czy w waszej miejscowości jest organizowana zbiórka zużytych telefonów komórkowych czy sprzętu elektronicznego przez firmę recyklingową, która zajmie się ich utylizacją. Jedną z takich firm jest Ekophone, która w bezpieczny dla środowiska sposób utylizuje tego rodzaju sprzęt, a następnie przekazuje do ponownego zastosowania. Firma prowadzi zbiórki od osób indywidualnych, a także zbiórki w placówkach takich jak m.in. szkoły czy przedszkola. 

Jest też jeszcze jedno wyjście. Stare telefony komórkowe możecie przekazać Fundacji, która następnie odda je do firmy recyklingowej i w zamian otrzyma pieniądze na rozwijanie swojej działalności. Jedną z takich organizacji jest Fundacja Świętego Mikołaja. Wystarczy zebrać stare telefony, włożyć je do koperty lub kartonu i wysłać na adres Fundacji. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, to telefony możesz dostarczyć osobiście. 

Wybierając tą opcję pomagasz na dwa sposoby: 

- pomagasz podopiecznym Fundacji spełniać marzenia i realizować założone plany, szczególnie te, które wymagają nakładów finansowych,

- chronisz środowisko, ponieważ zużytych telefonów i sprzętu elektronicznego nie wolno wyrzucać do kosza

Oddając zużytą komórkę na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja, ale nie tylko pamiętaj, aby wcześniej wyjąć z niej kartę (karty) SIM, baterię oraz usunąć zawartość, która zapisana jest w pamięci telefonu! 

komentarz 17 marca 2019 przez użytkownika Gość

Ostatnio sporo szkół organizuje konkursy i zbiórki starych telefonów, smartfonów na Dzień Ziemii 2019.

Więcej do poczytania - http://ekophone.pl/konkurs-ekophone/

komentarz 3 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Czasami dzieciaki zbieraja w przedszkolach zuzyte telefony komorkowe
komentarz 9 września 2021 przez użytkownika Gość
Znacie jakieś inne stronki gdzie można oddać taki stary nieużywany telefon?
komentarz 21 listopada 2021 przez użytkownika Gość
a co jesli telefon wogole nie dziala i sie nie wlacza to nie moza go zresetowac
...