pytanie zadane 21 kwietnia 2017 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 21 kwietnia 2017 przez użytkownika

Cuda świata, cuda natury to miejsca, które są najczęściej odwiedzane przez turystów. Niestety przez to są również często niszczone. Nie należy jednak mylić cudów świata z Siedmioma Cudami Świata, gdyż te określają cuda starożytnego świata i stanowią odrębną listę. Część z tych budowli należy też do tych najdłużej budowanych na świecie

Jeśli chodzi o cuda świata to oczywiście warto je zobaczyć, jeśli nie na żywo to chociaż w telewizji, programach podróżniczych, naukowych, książkach czy katalogach. Dlaczego? Poniekąd dlatego, że za jakiś czas mogą one przestać istnieć jak chociażby najstarszego miasta w Europie znajdującego się w Lucernie, drewnianego mostu z 1333 roku, dzwonnicy z San Dalmazio czy posągu konnego Verrocchina w Wenecji. Z drugiej jednak strony napływ turystów do takich miejsc skutecznie je niszczy, więc warto dobrze zastanowić się czy to miejsce koniecznie musimy zobaczyć na żywo, na własne oczy czy wystarcza nam zdjęcia i filmy nakręcone przez naukowców i podróżników. 

Przechodząc do sedna i do pytania, to obecnie do Cudów Świata zalicza się takie miejsca, budynki, pomniki jak: 

1. Sfinks - posąg z piaskowca, przedstawiający lwa z ludzką głową. Znajduje się on w Gizie w Egipcie. Pochodzi on z czasów tzw. Starożytnego Egiptu. Posąg do dziś stracił już 40% ze swojego pierwotnego wyglądu. 
posąg sfinksa

2. Bazylika neo pitagorejska - bazylika znajdująca się w Rzymie, która pochodzi z I wieku n.e. Bardziej jest znana pod nazwą Bazylika św. Jana na Lateranie i jest to rezydencja papieży. 


3. Łuk Triumfalny Trajana - znajdujący się w Ankonie we Włoszech. Został on wybudowany na polecenie cesarza Trajana Areo di Traiano w 115 roku. Ma on wysokość 19,21 m i 10,26 m szerokości. Schody prowadzące na łuk zostały wybudowane dopiero w 1859 roku. Do łuku był jeszcze dołączony mur, ale nie przetrwał on do dzisiejszych czasów. 

4. Torre Pendente, czyli krzywa wieża w Pizie - ten cud świata rocznie odwiedza około 10 milionów turystów. Należy do całego kompleksu katedralnego i w rzeczywistości stanowi jego dzwonnicę. Wieża odchylona jest od pionu o 5,4 m. Z tego też powodu została ona swego czasu wyłączona ze zwiedzania na 11 lat. Obecnie znów można ją zwiedzać. 
Krzywa wieża w pizie - torre pendente

5. Koloseum - zwane też amfiteatrem Flawiuszów, gdyż to właśnie oni je budowali w I wieku n.e. Znajduje się ono w Rzymie. Koloseum mogło pomieścić około 50 000 widzów. Jest to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata oraz jeden z zabytków Rzymu jakie warto zobaczyć
koloseum

6. Partenon w Atenach

7. Petra, czyli skalne miasto  - znajduje się ono w Jordanii i jest zaliczane do Nowych siedmiu Cudów Świata. Obecnie są to ruiny miasta, które prosperowało w III wieku p.n.e. do I wieku n.e. Miasto to zostało wykute w skałach przez Nabatejczyków. 
petra skalne miasto

8. Tadż Mahal - to jeden z najpiękniejszych grobowców świata, który znajduje się w Indiach. Miejsce to też nazywa się świątynią miłości, gdyż to władca muzułmański z dynastii Mogołów - Szahdżahan wzniósł ją by upamiętnić swoją zmarłą żonę - Mumtaz Mahal. Jest to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. 
tadż mahal

9. Amazonia - to bardzo ważny zielony region, gdzie znajduje się 25% pierwotnych lasów naturalnych na całej planecie. Mieści się ona na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli. 
amazonia widziana z łódki

10. Park Narodowy Serengeti - jest to wielki park zoologiczny o powierzchni 14 750 km znajdujący się w Afryce, a dokładnie w Tanzanii. Jest to największy obszar chroniony na całym świecie. 
park narodowy serengeti

11. Kilimandżaro 
góra kilimandżaro

12. Park Narodowy Yellowstone 
gejzer w parku Yellowstone

13. Puszcza Białowieska - znajduje się w Polsce na granicy polsko-białoruskiej. Znajdują się tu jedne z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. To właśnie tu występuje też największa na świecie populacja żubrów. Puszcza Białowieska jest jednym z nielicznych dziewiczych terenów leśnych w Europie.
żubr z puszczy białowieskiej

14. Wielka Rafa Koralowa - to największa na świcie rafa, która znajduje się na Morzu Koralowym niedaleko Australii. Rozkwita ona od 8 000 lat. Jest ona taka duża, że widać ją z kosmosu. 
rafa koralowa

15. Wielki Mur Chiński - to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata znajdujący się w Chińskiej Republice Ludowej. Ma on długość 2 400 km. 
wielki mur chiński

16. Statua Chrystusa Zbawiciela - pomnik znajdujący się w Rio de Janeiro w Brazylii mający 38 m wysokości. Jest to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. 
pomnik chrytusa króla w rio

17. Machu Picchu - Miasto Inków znajdujące się w peruwiańskich Andach. Zbudowano je w II połowie XV wieku. Najbardziej znanymi budowlami, które się tu znajdują jest świątynia słońca, pałac królewski i rytualny kamień. Machu Picchu to jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. 
machu picchu Inkowie

18. Chichén Itzá - miasto Majów znajdujące się na półwyspie Jukatan w Meksyku. Najbardziej charakterystycznym elementem tego miasta jest piramida Kukulkana, która ma 30 m wysokości, a na jej szczyt prowadzi 91 schodów. Ponieważ znajdują się one z każdej z czterech stron piramidy łącznie jest ich 364. Budowle, które się tu znajdują powstały między 600 a 400 r p.n.e.
chichen itza kraj majów

...