konto millenium
pytanie zadane 20 kwietnia 2017 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 kwietnia 2017 przez użytkownika

Place zabaw to miejsce, które uwielbiają dzieci, już od najmłodszych lat oraz ich rodzice, ponieważ mają wtedy chwilę dla siebie (mówimy o nieco starszych dzieciach, które same się na nim bawią). Na placu zabawa dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, kreują świat i nawiązują nowe znajomości. Uczą się cierpliwości czekając w kolejce na zjeżdżalnię, współpracują z innymi, gdy chcą się razem bujać, rozwiązują między sobą konflikty, które na placu zabaw są nieodłączne, uczą się poprawnej komunikacji, mają zapewnioną codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu oraz rozwijają poczucie własnej wartości. 

Na placu zabaw, jak wiadomo, znajduje się wiele różnego rodzaju sprzętów do zabawy. Ale prócz funkcji rozrywkowej, pełnią one również funkcję zdrowotną. Oto co zyskuje/czego uczy się dziecko bawiąc się na placu zabaw na poszczególnych przyrządach.

1. Zjeżdżalnie - cierpliwości, rozwoju równowagi i koordynacji, odpowiedniego balansowania ciałem, nauki upadania, planowania ruchu i oceny ryzyka.

2. Karuzela - rozwija równowagę i koordynację, poznaje swoje siły, tworzą się nowe połączenia między neuronami.

3. Piaskownica - uczy komunikacji, otwartości, towarzyskości, rozwija małą motorykę, rozwija zmysł dotyku, wyobraźnię i kreatywność.

4. Huśtawki, drabinki - rozwijają mięśnie, sprawiają, że obie półkule mózgowe współpracują ze sobą, rozwija się równowaga i koordynacja ruchowa, poszczególne części ciała współpracują ze sobą, dziecko potrafi ocenić ryzyko i planuje swój ruch.

5. Bujaczka konik - rozwija równowagę, koncentruje uwagę dziecka, uspokaja i rozwija układ nerwowy. 

...