seohost
pytanie zadane 10 kwietnia 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy
Jak ubrać się na chrzest, wesele, pogrzeb? Czy są jakieś zasady odnośnie stroju?

1 odpowiedź

odpowiedź 11 kwietnia 2017 przez użytkownika

Strój powinien być przede wszystkim dopasowany do pory dnia i okoliczności. Jeśli będzie właściwie dobrany, będzie to świadczyło o naszym guście, poczuciu estetyki oraz o poszanowaniu dla innych. Oczywiście ubranie zawsze powinno być kompletne, czyste i uprasowane oraz pasować do naszego wyglądu. 

Inaczej ubierzemy się na koncert, a inaczej na wakacyjny wyjazd. Dobrze jest jeśli para wybiera się na daną uroczystość dopasować do siebie ubrania, czyli żeby np. współgrały kolorystycznie. Ważne też są dodatki, czyli torebka, krawat, pasek, obuwie itp. Należy pamiętać, że ubrania jednorzędowe pasują na każdą sylwetkę, natomiast dwurzędowe i w poziome paski z pewnością nie sprzyjają osobom otyłym, gdyż poszerzają sylwetkę. Czarny kolor podkreśli bladość naszej cery, zaś ciemne kolory będą tonować ciemną karnację. 

Ogólnie stroje można podzielić na:

- nieoficjalne, czyli te które nosimy na co dzień, gdy wychodzimy np. na spacer, na zakupy,

- oficjalne, czyli takie które obowiązują na różnego rodzaju przyjęciach/uroczystościach. Będzie to np. garnitur, smoking, frak, kostium wizytowy, sukienka, suknia wieczorowa lub balowa. Przy garniturach sprawdzają się kolory od grafitowego do ciemnogranatowego, ale nie stosuje się koloru czarnego, do tego czarne buty, czarny lub bordowy krawat i biała koszula. Natomiast jeśli chodzi o kobiety to sprawdzi się suknia z rękawami, małym dekoltem i za lub przed kolano. Dodatkami mogą być elegancka torebka, obuwie i biżuteria. 

Wybierając się na różne uroczystości specjalne musimy brać pod uwagę miejsce oraz to jakie zasady, zwyczaje w nim obowiązują. 

Chrzest - na takiej uroczystości nie powinno się serwować alkoholów, ponieważ jest to święto dziecka, organizowane dla niego. Nie ubieramy również na chrzest ciemnych strojów. Do obowiązków matki chrzestnej należy zakup szatki, a do ojca chrzestnego gromnicy. 

Ślub i wesele - wszystko zaczyna się tu od zaręczyn, które to wydarzenie nie wymaga obecności osób trzecich, a biżuteria ma symbolizować związek uczuciowy dwojga osób i nie musi być bardzo kosztowna. Jeśli chodzi o zaproszenia na ślub to należy je wysłać do gości najpóźniej na dwa tygodnie przed ślubem. Jeśli chodzi o strój ślubny/weselny młodej pary to nie będę o nim pisać, bo chyba każdy wie jak powinien on wyglądać. Natomiast goście mają ubrać się wizytowo, oficjalnie o czym pisałam wyżej. 

Pogrzeb - pragnąc złożyć kondolencje zmarłemu można to zrobić na dwa sposoby: osobiście, ale dotyczy to wyłącznie członków najbliższej rodziny oraz telefonicznie. Rodzina zmarłego w czasie mszy siada zazwyczaj po prawej stronie nawy kościoła. Natomiast przy wyprowadzaniu zwłok za trumną powinna iść najbliższa rodzina, a dopiero dalej pozostała część rodziny, znajomi itd. Strój na pogrzeb powinien być uroczysty, czyli garnitur lub kostium, oba w kolorze ciemnym. 

...