pytanie zadane 9 kwietnia 2017 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 9 kwietnia 2017 przez użytkownika

Rymarstwo to tworzenie głównie uprzęży konnych. Jest techniką wyrabiania przedmiotów ze skóry, głównie artykułów myśliwskich, galanteryjnych, ale również sportowych. Osoba, która zajmuje się rymarstwem to rymarz, czyli rzemieślnik wyrabiający i naprawiający uprzęże, wyrabiający elementy wojennego rynsztunku czy walizki. 

siodło zrobione przez rymarza

Początkowo rymarze osiedlali się głównie w miastach. W końcu XIV wieku w Krakowie znajdowały się 44 zakłady rymarskie, a w Poznaniu 32. Na wsiach rymarze pojawili się na przełomie XVI i XVII wieku, gdzie byli zatrudniani przez właścicieli ziemskich do pracy na potrzeby dworu. W XX wieku rymarze byli potrzebni do napraw u cygańskich wędrujących taborów. Przedmioty rymarskie szyte były ręcznie z naturalnych skór zwierzęcych i wykańczane okuciami z metalu. 

Upadek rymarskiego rzemiosła nastąpił po II wojnie światowej, a dokładnie po 1946 roku, gdy wydano dekret koncesjonujący garbarstwo i wyprawę skór. Wówczas zakłady rymarskie działały już tylko w małych miejscowościach, gdzie produkcja zaspokajała lokalne potrzeby mieszkańców. Obecnie zapotrzebowanie na przedmioty rymarskie jest coraz mniejsze jeśli chodzi o prace koni w polu, ponieważ większość prac polowych wykonują teraz maszyny, a nie konie. Nie oznacza to jednak, że zawód rymarza do końca wymarł. Przedmioty takie jak uprzęże, pasy, chomąta, baty, czapsy, janczary, lejce, popręgi, strzemiona czy siodła wykonuje się dziś dla zapotrzebowania turystyką konną i jeździectwem. 

Najbardziej pożądanym elementem rymarskim były uprzęże. Ze względu na region, kraj czy okoliczności rymarz wykonywał te elementy w danym stylu np. angielskim, krakowskim, kieleckim, węgierskim, roboczym, wyjazdowym lub maratonowym. 

...