seohost
pytanie zadane 7 kwietnia 2017 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 kwietnia 2017 przez użytkownika

Proksemika to nauka o zależnościach przestrzennych, która mówi o komunikatach, jakie kryją się w sposobie wykorzystania przez nas przestrzeni. Ważnymi niewerbalnymi komunikatami w tym zakresie będzie więc odległość jaką utrzymuje się rozmawiając z drugą osobą czy ustawienie mebli w mieszkaniu. 

Termin proksemiki wprowadził Edward T. Hall - antropolog. Wyróżnił on również 4 strefy używane przez nas nieświadomie podczas interakcji z innymi:

- intymną - 0-45 cm
- osobistą - 45-120 cm
- społeczną - 120-360 cm
- publiczną - 360-600 cm.

Strefy te można sobie wyobrazić jako 4 koncentryczne okręgi znajdujące się dookoła nas, a o ich wielkość decyduje każdy z nas osobiście. Okręgi te są największe z przodu, a najmniejsze po bokach i z tyłu. W każdej z nich są dwie podstrefy: blisko (dotykanie) i daleko. Im większy dystans pomiędzy dwiema osobami, tym mniej zażyła jest ich relacja. Zakres ten różnić się może w zależności od kultury. 

komentarz 19 lutego 2020 przez użytkownika anonimowy
Rzeczywiście to prawda. Z bliska osoba aż chce się być bliżej podczas rozmowy. Odwrotnie jeśli chodzi o obcą osobę. Tak po prostu jest i człowiek się nie zastanawia że zjawisko jest objęte jakąś definicja naukowa .
...