seohost
pytanie zadane 3 kwietnia 2017 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 kwietnia 2017 przez użytkownika

Obiekty hotelarskie w turystyce stanowią trzon. Tworzą go hotele, motele i pensjonaty. Obiekty hotelarskie wyróżniają się tym spośród innych obiektów, że posiadają oddzielne pokoje, ich liczba przekracza określone minimum, podlegają one jednolitemu zarządowi oraz świadczą usługi hotelarskie m.in. takie jak: codzienne ścielenie łóżek, sprzątanie, mycie urządzeń sanitarnych czy usługi gastronomiczne. 

Oczywiście hotele są najważniejszą grupą całej bazy noclegowej, co wynika m.in. z liczebności tego typu obiektów. Różnią się one między sobą celem pobytu, czasem pobytu, rodzajem usług, ceną i komfortem. A. Kowalczyk wyróżnia następujące typy hoteli:

1. Hotele biznesowe - znajdują się w dużych i średnich miastach, w śródmiejskich dzielnicach. W takich hotelach zatrzymują się osoby podróżujące na kilka dni w celach służbowych lub handlowych. Większość stanowią pokoje jednoosobowe z łączem telekomunikacyjnym, salą konferencyjną czy SPA.

2. Hotele rezydencyjne - znajdują się w mniejszych miastach lub na obszarach pozamiejskich i korzystają z nich podróżujący w celach wypoczynkowych. Większość stanowią pokoje 2 i 3-osobowe ze względu na wypoczynek rodzin z dziećmi lub małżeństw. Wyposażone one są w bazę gastronomiczną i rozrywkową oraz w atrakcyjne rozwiązania dla dzieci i młodzieży.

3. Hotele uzdrowiskowe - położone są w miejscowościach z wysokimi walorami turystycznymi (wody mineralne, lecznicze, specyficzny mikroklimat. Hotele takie mają mniejszą liczbę urządzeń rekreacyjnych i rozrywkowych oraz mniej zróżnicowaną bazę gastronomiczną. Za to bardzo rozbudowane jest zaplecze leczniczo-rehabilitacyjne. Z takich hoteli korzystają przeważnie osoby niepełnosprawne, dlatego też jest on w pełni wyposażony we wszelkiego typu udogodnienia. 

4. Hotele tranzytowe, motele - przyjmują głównie turystów zmotoryzowanych. W tym celu wyposażone są w duże parkingi, urządzenia do obsługi samochodów (warsztaty napraw, myjnie itp.), pokoje są zazwyczaj jednoosobowe, a zaplecze gastronomiczne ma charakter restauracyjny. Takie hotele znajdują się przy autostradach, trasach tranzytowych i wylotowych. Innego typu grupę stanowią hotele znajdujące się w pobliżu lotnisk międzynarodowych oraz zajazdy, które mają niższy standard i dysponują kilkunastoma miejscami noclegowymi. 

5. Hotele kongresowe - znajdują się przeważnie w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach. Posiadają sale konferencyjne dobrze wyposażone, zaplecze rekreacyjno- sportowe i gastronomiczno-rozrywkowe. 

6. Hotele apartamentowe - czyli forma pośrednia między hotelem, a obiektem, w którym wynajmuje się mieszkania. Można w nich wynająć jednostkę mieszkalną na dłuższy czas, nawet na kilka lat. Z tego typu hoteli korzystają głównie oddelegowani pracownicy. 

7. Botel - czyli hotel świadczący usługi na stale zakotwiczonych jednostkach pływających, czyli hotel na statku. Znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie mariny i jest głównie przeznaczony dla użytkowników przycumowanych w marinie łodzi i jachtów. 

8. Hotel butikowy - są to małe kameralne hotele z osobistym podejściem personelu do gości. Obiekty te są luksusowe i mieszczą się zazwyczaj w zabytkowych budynkach, gdzie każdy pokój ma indywidualny wystrój.

9. Pensjonat - niewielki obiekt hotelarki (minimum 7 pokoi), w którym świadczy się usługi noclegowe wraz z wyżywieniem. Dostosowany jest on do dłuższego pobytu gości, nawet z rodzinami. 

...