seohost
pytanie zadane 1 kwietnia 2017 w Książki przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2017 przez użytkownika

Baśń jest jedną z podstawowych gatunków literatury epickiej ludowej. Utrwala ona w fantastycznej formie ludowe poglądy, przedstawia ideały dobra i sprawiedliwości oraz kryteria oceny ludzkich poczynań. Łączy w sobie elementy świata realnego i fikcyjnego co tworzy poetycką wizję. 

Baśń jest jednym z najstarszych gatunków literackich. Pierwszymi baśniami były utwory mityczne, które ukazywały naiwne wierzenia w nadprzyrodzone zjawiska. Potem baśń przybrała gatunek baśni folklorystycznej, aby stać się gatunkiem literackim. 

Dawniej baśni tworzono wyłącznie dla dorosłych. Dla dzieci stały się one baśniami za sprawą Charles Perraulta, francuskiego baśniopisarza, autora m.in. 'Czerwonego Kapturka', 'Kopciuszka' czy 'Kota w butach'

Kot w butach

Po czym rozpoznać baśń? Baśń cechują takie elementy jak połączony świat magiczny i realny (nie ma wyraźnego rozgraniczenia między nimi), bohaterowie często mają nadnaturalne siły, pojawiają się w niej skrzaty, krasnale, czarownice, wróżki, rycerze itp., akcja baśni rozgrywa się w nieokreślonym bliżej miejscu oraz czasie, zawsze występuje w niej tryumf dobra nad złem. 

jaś i małgosia

Największymi, najbardziej znanymi pisarzami baśni byli: 

- wspomniany już Charles Perrault,

- bracia Grimm, którzy napisali 'Baśnie braci Grimm',

- H. Ch. Andresen,

- Giambattista Basile autor 'Baśni nad baśniami',

- Lewis Carroll autor 'Alicji w Krainie Czarów' i  jej drugiej części 'Po drugiej stronie lustra'

...