seohost
pytanie zadane 19 lipca 2015 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Często słyszy się w TV, szczególnie podczas reklam pralek lub proszków do prania, że woda może być "twarda". Czyli jaka?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2015 przez użytkownika

"Twarda woda" to woda, która ma w swoim składzie wapń, magnez, czasem też mangan i żelazo. 

Na twardość wody składa się twardość węglanowa, która jest nietrwała i tworzona przez kwaśne sole kwasu węglowego, które są nietrwałe termicznie oraz twardość niewęglanowa, która jest trwała i tworzona przez sole innych kwasów np. przez chlorki, siarczany czy azotany. 

Na twardą wodę wpływa wiele czynników, między innymi kationy, głównie wapnia i magnezu oraz żelaza i manganu. Im woda jest twardsza, tym częściej będzie nam się odkładał kamień w czajniku

woda z kranu

Jak sprawdzić czy woda jest twarda? To bardzo proste i możemy to sprawdzić u siebie w domu, mieszkaniu. Wystarczy zacząć namydlać mydło pod bieżącą wodą i dokładnie obserwować. W twardej wodzie mydło nie będzie się pieniło

Poza tym twarda woda osłabia działanie detergentów podczas prania i dlatego musimy wlewać większą ilość płynu albo używać go więcej podczas chociażby mycia naczyń. 

To, że w twardej wodzie mydło nie będzie się pieniło jest poniekąd nieprawdą, bo będzie się pieniło, ale przy większym użyciu mydła czy płynu. Utrudnienie powstania piany powoduje twarda woda. W miękkiej piana powstaje dużo łatwiej. 

...