pytanie zadane 27 marca 2017 w Różne przez użytkownika Gość
I co to jest Chanel nr 5?

1 odpowiedź

odpowiedź 29 marca 2017 przez użytkownika

Gabrielle (Coco) Chanel, bo tak się nazywała urodziła się w 1883 roku w Saumur. Była francuską kreatorką i projektantką mody kobiecej.

Po pierwszej wojnie światowej założyła swój dom mody w Paryżu na Cambom. Pomysły jakie tam powstawały na szycie strojów zrewolucjonizowały kobiecy strój i jak na tamte czasy były bardzo odważne. Chanel promowało powściągliwość i prostotę, a do swoich strojów używała niedrogich materiałów. Dzięki niej kobiety nie musiały już nosić gorsetów, a w zamian otrzymały dżersejowe kostiumy, rozpinane swetry czy plażowe spodnie. Jako uzupełnienie stosowała fantazyjną biżuterię ze słota i pereł. Ponadto krótko obciętym kobietom polecała kapelusze-kubełki ozdobione wstążką, piórkami i bukiecikami kwiatów. 

Do jej najbardziej znanych pomysłów modowych, dotyczących stroju, należy mała czarna, czyli najsłynniejsza suknia w szafie, którą powinna mieć każda kobieta. Coco Chanel w czasie II wojny światowej przebywała w Szwajcarii, a po wojnie w roku 1954 ponownie wróciła do Paryża, gdzie w wieku 71 lat na nowo olśniła go klasycznym tweedowym kostiumem, który noszono na bluzkę i uzupełniało się go o naszyjniki czy łańcuszki. Ona wprowadziła również dwukolorowe czółenka, czyli pantofelki na niewysokim obcasie. 

Coco Chanel zmarła w 1971 roku w Paryżu. 

Jeśli chodzi natomiast o Chanel nr 5 to dotyczy on numeru perfum stworzonych przez Coco Chanel w wieku 38 lat, a dokładnie w 1921 roku. Prawda jednak jest taka, że z wielu próbek przedstawionych jej do oceny wybrała ona właśnie te o numerze 5. 

Był to zapach niekwiatowy i pierwszy taki przeznaczony dla kobiety. Perfumy te są po dziś dzień najlepiej sprzedawanymi perfumami na świecie. 

...