Fikcyjni towarzysze zabaw naszych dzieci to wymyślone przez nie postacie, które towarzyszą prawie codziennie naszym pociechom. Najczęściej wymyślają je dzieci, które nie mają rodzeństwa lub które nie mają się z kim bawić, w zabawach które wymagają większej liczby uczestników.
Taki fikcyjny przyjaciel pełni więc rolę prawdziwego przyjaciela, a dziecko zawsze będzie odczuwało zadowolenie z niego niezależnie od roli jaką będzie pełnił. Zazwyczaj wymyśloną postacią są osoby w wieku dziecka i o tej samej płci. Imiona mają nadane przez dziecko, a ich cechy odpowiadają cechom naszego dziecka lub takim, które nasze dziecko chciałoby mieć. Dzieci, które posiadają fikcyjnego przyjaciela, często traktują go jako swoją tajemnicę, o której nie chcą nikomu mówić. Taka zabawa jest objawem rozwijania się twórczości u dziecka.
Z badań wynika, że takich przyjaciół zabaw częściej wymyślają sobie dzieci o wyższym niż przeciętny poziomie inteligencji. W szczególności najbardziej objawia się ono wśród dzieci uzdolnionych pisarsko. Częściej też wymyśleni koledzy pojawiają się u dzieci, które mają jakieś problemy społeczne tego typu, że są np. nieśmiałe, wrażliwe, ale też u dzieci u których występuje brak szczerości czy pragnienie zwrócenia na siebie uwagi.