pytanie zadane 25 marca 2017 w Książki przez użytkownika anonimowy

2 odpowiedzi

odpowiedź 25 marca 2017 przez użytkownika

To czy dziecko będzie lubiło czytać komiksy zależy od rodziców od ich podejścia, ale również od indywidualnych cech dziecka. Jak wiadomo niektóre dzieci uwielbiają czytać komiksy, a inne ich nienawidzą. Poniżej napiszę jednak dlaczego dzieci lubią komisy lub za co je lubią.

Dzieci często identyfikują się z postaciami występującymi w komiksie, przez co dokonują wglądu w swoje własne zachowania i społeczne problemy. Komisy pomagają im rozwiązywać napotykane w rzeczywistości problemy. Poza tym odwołują się one do zjawisk nadprzyrodzonych, co sprawia możliwość chwilowej ucieczki od codziennego życia. 

Komiksy czyta się łatwiej niż książki, więc może dlatego dzieci wybierają je chętniej. Poza tym zawierają mnóstwo obrazków co dodatkowo zachęca dziecko do ich czytania i rozumienia czytanego tekstu. Zaletą jest również to, że komiksy są tanie w porównaniu do książek. 

z

Jeszcze inną zaletą komiksów jest to, że motywują dzieci do nauki samodzielnego czytania, a jeśli ukazują się w serii to dzieci chętnie oczekują nowego numeru, bo chcą wiedzieć co będzie dalej. Komiksowe postacie są zazwyczaj silne, dzielne i ładnie się prezentują, dostarczając wzorów do naśladowania. 

odpowiedź 19 września 2019 przez użytkownika

A teraz coś dla tych dzieci, które komiksów nie lubią lub za nimi nie przepadają. W bibliotekach czy księgarniach znajduje się mnóstwo innych książek, które są ciekawe i skierowane już do najmłodszych dzieci. 

Możemy znaleźć książeczki obrazkowe dla niemowląt, dzieci rocznych zawierające często czarno-białe ilustracje. Są książeczki z obrazkiem i podpisem co on przedstawia, dla nieco starszych 1-2 letnich dzieci - np. seria Biblioteka Maluszka. Także rodzice mogą wprowadzać zainteresowanie książką już od najmłodszych lat, właściwie od pierwszych miesięcy życia dziecka. 

książki z serii biblioteka maluszka

W bibliotekach, księgarniach prócz wyżej wspomnianych komiksów, znajdują się również:

1. Książeczki edukacyjne uczące dziecka np. nazw pór roku, dni tygodnia, kolorów, liter, cyfr, elementów ubioru itp. 

2. Książeczki z literatury pięknej dla dzieci, czyli wszelkie baśnie, wiersze, bajki, opowiadania itp., ale też nowości wydawnicze jak np. seria bajek o słoniu Elmerze

książeczki dla dzieci o słoniu Elmerze

3. Audiobooki, które są skierowane nie tylko do dorosłych, ale również do dzieci. Tego typu książeczek dzieci mogą słuchać np. w podróży, w kolejce do lekarza itp. 

...