Formuła TQ odnosi się do branży przemysłowej, głównie do towarów handlu zagranicznego. Z pojęciem tym możemy zatem spotkać się często w ekonomii i w logistyce. Dotyczy ona sprzedaży i kupna surowców oraz towarów rolno-spożywczych.
TQ, czyli tale-quale dosłownie oznacza towar taki jaki jest.
Pełna nazwa TQ tale-quale to 'towar zdrowy przy załadowaniu, lecz w stanie takim, w jakim będzie przy wyładowaniu'.
Oznacza to tyle, że sprzedający pakuje towar do transportu np. palety z mąką. Palety jak i mąka są w stanie bardzo dobrym przy załadunku, w stanie zdrowym. Bez względu na to jak zostanie towar transportowany do kupującego, kupujący musi przyjąć go w takim stanie w jakim jest po przybyciu na miejsce. Kupujący odbiera towar takim jaki jest.
Sprzedający zanim wypuści towar do transportu wystawia odpowiedni dokument z atestem rzeczoznawcy, że towar jest zdrowy, w stanie bardzo dobrym. Ponieważ w transporcie różnie bywa, to nie zawsze towar musi w stanie bardzo dobrym dojechać do kupującego, do odbiorcy. Kupujący natomiast musi przyjąć go w takim stanie w jakim jest, w jakim dotarł na miejsce. Sprzedawca zabezpiecza się w taki sposób i jest zwolniony z odpowiedzialności za towar po załadowaniu na określony środek, który będzie ten towar transportował.