dhosting
pytanie zadane 24 marca 2017 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 25 marca 2017 przez użytkownika

Zanim powstało życie na naszej planecie, warunki na niej panujące były dość surowe. Mówiono, że życie przyszło z zewnątrz, a pogląd ten nazwano "panspermią". Hipotezę tę postawił szkocki fizyk i chemik Svante Arrhenius. Uważał on, że życie na Ziemi to coś kosmicznego i dostało się za pomocą meteroidów, planetoid czy komet. Dotyczy rozprzestrzeniania się życia wśród całego układu planetarnego oraz poza jego obszar. Pojęcie to nie wyjaśnia życia na Ziemi, a przenosi je na inną planetę czy obiekt kosmiczny. Pojęcie to jednak w późniejszych latach zostało uznane za fałszywe, ponieważ stwierdzono, że żaden materiał (meteroida, planetoida czy kometa) nie przetrwałaby promieniowania w przestrzeni kosmicznej. 

Stosunkowo niedawno stworzono inny wariant powyższej teorii nazwany "panspermią kierowaną", którą przedstawił Francis Grick (laureat Nagrody Nobla). Teoria ta mówi o tym, że cywilizacje pozaziemskie umieściły mikroby w statkach kosmicznych, które zawierały ochronę przez promieniowaniem, i wysyłały je na podobne do Ziemi planety, by i tam stworzyć życie. 

Najbardziej interesującą teorią zostaje jednaj teoria Darwina, choć nadal jest ona bardzo kontrowersyjna, a zarazem interesująca. 

...