pytanie zadane 23 marca 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 23 marca 2017 przez użytkownika

Obcas Thomasa używa się w produkcji obuwia dziecięcego, a dokładnie obuwia korekcyjnego. Choć zazwyczaj obuwie dziecięce nie powinno posiadać żadnych obcasów, to jednak ten właśnie obcas stanowi wyjątek. 

Zadaniem umieszczonego w podeszwie obcasa Thomasa jest profilaktyczne leczenie wad stóp u dzieci. Oczywiście obcas jest tak skonstruowany, by można go było dopasować do wieku i wzrostu dziecka, a jego celem jest odciążenie stref wzrostowych nogi. Podstawowy obcas Thomasa jest podwyższony na całej powierzchni stopy dziecka po 5 mm od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Dzięki takiemu ułożeniu pięta podnosi się nieznacznie w stosunku do palców, zapewniając komfort i wygodę oraz dbając o prawidłowy rozwój stopy dziecka. 

Prócz podstawowego obcasa są jeszcze obcasy Thomasa:

- z supinacją, którego zadaniem jest obciążenie przyśrodkowej części stopy i zachowanie szybkości wzrostu nogi od bocznej strony; stopuje się go przy koślawości, czyli przy korekcji odchylenia osi podudzia na zewnątrz od osi środkowej, gdzie wewnętrzna strona obcasa jest podwyższona,

- z pronacją, która działa odwrotnie do obcasa z supinacją i stosuje się go do korekcji stopy szpotawej, gdzie podwyższona jest zewnętrzna część pięty podeszwy. 

...