pytanie zadane 23 marca 2017 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy
Czemu zapobiegać, by małe stópki prawidłowo rosły?

1 odpowiedź

odpowiedź 24 marca 2017 przez użytkownika

Wiele osób może uważać, że małe dziecko to taki jakby miniaturowy dorosły, ale tak zupełnie nie jest. Dzieci to zupełnie inne osoby niż dorośli pod względem fizycznym. Różnią się chociażby budową stóp. To dzięki ewolucji zostaliśmy tak ukształtowani, że możemy poruszać się na dwóch kończynach i właśnie dlatego powinniśmy o nie szczególnie dbać, gdyż to dzięki nim możemy się przemieszczać, tam gdzie chcemy. 

Małe dzieci rosną tak szybko do około 8 roku życia, że tkanki miękkie nie zawsze nadążają za rosnącymi kośćmi, a skutkiem tego może okazać się mniejsza stabilizacja układu kostnego. Do tego wieku dzieci mają prawo do lekkiej koślawości kolan, która oczywiście około właśnie 8 roku życia zanika. Czynnikami sprzyjającymi zanikania koślawości naturalnej są: regularne ruszanie się, poruszanie się po różnych rodzajach podłoża, dostarczanie wartości odżywczych organizmowi czy brak nadwagi. Jeśli zabraknie, któregoś z powyższych czynników może pojawić się problem ze stopami. Do najczęstszych problemów stóp należą:

- płaskostopie, choć do roku życia płaskostopie u dzieci jest fizjologiczne, ponieważ dzieci się z nim rodzą, to jednak warto zadbać o stopy dziecka, by nie przerodziło się ono w płaskostopie często spotykane w starszych dzieci i dorosłych. Płaskostopie fizjologiczne tworzy ściółka tłuszczowa amortyzująca tzw. człapanie dziecka. Potem w czasie rozwoju ściółka zaczyna zanikać, a ciężar ciała zaczyna przechodzić na sklepienie podłużne stopy. Taki proces powinien nastąpić w około trzecim roku życia dziecka, a by go jeszcze wzmocnić można stosować różnego rodzaju ćwiczenia stóp. By zapobiec płaskostopiu należy regularnie, codziennie wzmacniać mięśnie stóp i ćwiczyć, ale również zadbać o odpowiednie obuwie profilaktyczne, które zapobiegnie takim problemom w przyszłości. czas kiedy stopa dziecka rośnie bardzo szybko i nie nadążamy kupować nowych butów dla dziecka, jest tak naprawdę najważniejszym okresem w jego życiu, a już na pewno najważniejszym dla wzrostu jego stóp,

- nadwaga, która wpływa nie tylko na układ poruszania się, ale również na wszystkie inne układy znajdujące się w naszym organizmie. Najbardziej obciąża ona kolana, które muszą dźwigać nadmierne kilogramy i przyczynia się to koślawości kolan, a w konsekwencji do płaskostopia lub płasko-koślawej stopy. 

- koślawe pięty, która pojawia się wraz z koślawością kolan. Na początku może to być koślawość fizjologiczna, ale warto ją korygować wkładką supinującą, znajdującą się w butach z wyższą piętą. Koślawość pięt może mieć później wpływ na powstawanie haluksów.

...