pytanie zadane 22 marca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2017 przez użytkownika

Panda to zwierzę, które łatwo rozpoznać spośród innych, ponieważ wyróżnia się ona swoim biało-czarnym futrem. Natomiast z badan naukowych wynika, że taka kolorystyka jest formą kamuflażu tego zwierzęcia. Miało ono zapewniać bezpieczeństwo podczas żerowania w śniegu. 

twarz pandy

Pandy, zupełnie inaczej niż inne gatunki niedźwiedzi, nie zapadają w sen zimowy, czyli hibernację i muszą dostarczać sobie substancji odżywczych również zimą. Pandy żywią się głównie pędami bambusa, natomiast mają one zbyt mają wartość odżywczą, dlatego też muszą ciągle jeść i nie mogą przez to hibernować. Taka kolorystyka futra pandy, czyni ją w okresie zimy niewidoczną. Jeśli chodzi natomiast o czarny kolor futra, gdyż taki panda też ma, to jest to związane z kamuflażem w zacienionych lasach bambusowych. Panda przemierza w ciągu roku różne tereny od lasów tropikalnych po zaśnieżone góry i taki kamuflaż z pewnością jej służy.

Jeśli dobrze przyjrzymy się pandom, to mają one również czarne otoczki wokół oczu, które są bardzo charakterystycznym znakiem pand. Wśród tych zwierząt otoczki te są czymś w rodzaju znaków szczególnych każdego osobnika, po których się one rozpoznają. Choć dla nas mogą one się okazać takie same, to dla pand są inne. 

Podobne kolory jak pandy, mają również paski zebry, gdzie taka kolorystyka odstrasza moskity i muchy tse tse.

komentarz 9 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Tylko niby po co futro ma kamuflować pandę, skoro nie ma ona chyba poważnych wrogów w naturalnym środowisku. Jest raczej z tych dużych zwierząt.
...