pytanie zadane 15 marca 2017 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 marca 2017 przez użytkownika

1. Dojrzałość zbiorcza określająca zespół cech wynikających z ich rozwoju. Jest to np.: barwa skórki, twardość, smak, zapach, barwa miąższu, odchodzenie miąższu od pędu owoconośnego. W zależności od stadium cechy te są mniej lub bardziej zróżnicowane. Dla niektórych gatunków np. jabłek dojrzałość zbiorcza charakteryzuje się odrywaniem od pędu owoconośnego szypułki lub zmiana zabarwienia skórki. Jest to stan, w którym owoce najlepiej nadają się do zbioru.

2. Dojrzałość handlowa zaczyna się w momencie zerwania owocu, gdy owoce nie są jeszcze całkowicie dojrzałe biologicznie. W takim stanie najlepiej znoszą one pakowanie i transportowanie.

3. Dojrzałość spożywcza to kolejna faza dojrzałości. Taki owoc jest już soczysty, aromatyczny, smaczny i o pięknej barwie. W tym etapie rozkładowi ulegają kwasy, witaminy, cukry i inne składniki. Owoce robią się miękkie, kaszkowate i powoli gniją. 

4. Dojrzałość techniczna (przemysłowa) charakteryzuje się przerobienie owocu na przetwory. Można do tego użyć owoców niedojrzałych i zrobić z nich np. marmolady czy nektary. 

...