pytanie zadane 15 marca 2017 w Motoryzacja przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 marca 2017 przez użytkownika

Rowery terenowe (górskie) dzielą się na 5 podstawowych klas:

1. CITYBIKE - jak sama nazwa wskazuje, jest to klasa rowerów przeznaczonych do jazdy po mieście (do pracy lub szkoły). Rower tego typu powinien być odporny na codzienne odbijanie od krawężników, dziur, szyn tramwajowych i innych "przeszkód" miejskich. Nie powinien posiadać zbyt dużo drobnych detali, które mogą się uszkodzić albo zostać urwane, gdy rower będzie stał przypięty do stojaka. Rowery klasy Citybike posiadają światła, błotniki oraz bagażnik, a rama jest antykorozyjna, aby być odporna na deszcze i inne źródła wilgoci miejskiej.

2. TREKKINGBIKE - rowery tego typu nazywa się również jako hubrydowe, dlatego że jest to skrzyżowanie roweru górskiego z turystyczno-sportowym. Przeznaczony jest dla osób, które jeżdżą po drogach asfaltowych, jak też po terenach o innym typie nawierzchni - polne drogi, lasy. Rowery trekkingowe posiadają przełożenia nie osiągające tak niskich wartości jak w rowerach górskich, podobnie jak rowery typu MTB. Konstrukcja tego typu roweru sprawia, że nie obciążamy zbyt mocno kręgosłupa.

3. ALLROUNDBIKE - rower terenowy przeznaczenia ogólnego dla początkujących sportowców, którzy jeżdżą w terenie. Nie ma w nim zamontowanych całych grup wysokiej klasy, tylko (jeśli już) poszczególne elementy. Dzięki czemu cena rowerów tej klasy, jest dość atrakcyjna.

4. FUNBIKE - klasa rowerów górskich dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zapewnia wyższy standard jazdy nawet w trudniejszym terenie, dzięki zastosowaniu wyższej klasy podzespołów. Do konstrukcji ramy wykorzystywane są rury ze stali chromowo-molibdenowej. Często też rowery Funbike posiadają amortyzatory, które poprawiają komfort jazdy w nierównym terenie.

5. RACEBIKE - rower wyścigowy dla profesjonalistów. Wyróżnia się tym, że poza posiadaniem najwyższej jakości podzespołów ma również wysoką cenę. Idealny do jazdy w najtrudniejszych warunkach. Rama zbudowana jest z rur ze stali chromowomolibdenowej o niezwykle cienkich ściankach z aluminium a nawet z tytanu lub włókna węglowego. Opony w rowerze klasy Racebike posiadają opony zbrojone Kevlarem (materiał stosowany do produkcji kamizelek kuloodpornych). Rowery tego typu potrafią być bardzo lekkie (kilka kg).

...