pytanie zadane 19 lipca 2015 w Geografia przez użytkownika anonimowy
Jak powstają?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2015 przez użytkownika

Fale to stały element nadmorskiego krajobrazu. Poruszają się one na morzu cały czas, ale raz są mniej a raz bardziej widoczne. Są one efektem działania powietrza i wody. Powstają one wtedy, gdy wiatr trze o powierzchnię wody. Fale wodne, morskie nazywa się też falowaniem

Fala na wodzie powstaje przy każdym, nawet najmniejszym ruchu jej powierzchni. Choć czynników takich jest dużo, największym z nich jest jednak wiatr. Jeśli wiatr lub coś innego co poruszyło falę, nagle ustanie, wówczas fala się uspokaja i mówimy o martwej fali. Często nazywa się ją też gasnącą falą posztormową. Czasem zdarza się, że wywołać ją mogą też trzęsienia ziemi, wybuch podwodnego wulkanu czy podwodny wybuch bomby atomowej. Warto wiedzieć, że jeśli wiatr nadal wieje, to kierunek ruchu martwej fali nie łączy się z kierunkiem ruchu wiatru. Kierunek ruchu fali jest stały. 

Wśród fal można wyróżnić fale:

1. Wiatrowe, wywołane przez wiatr, który tworzy różne ciśnienie pod powierzchnią wody i tak tworzą się fale wiatrowe. Gdy wiatr dotknie powierzchni wody, tworzą się niewielkie fale, a właściwie zniekształcenia, nazywa się to falę pierwotną. Gdy wiatr staje się silniejszy, fale również robią się większe i bardziej wyraźne. 

fala wiatrowa

2. Sejsmiczne, wywołują je podmorskie trzęsienia ziemi lub podmorskie czy podoceaniczne wybuchy wulkanów; takie fale często mogą przeobrazić się w tsunami.

tsunami fala

3. Pływowe, wywołuje je przyciąganie Słońca i Księżyca. 

4. Baryczne, wywołują je różnice ciśnienia atmosferycznego; nazywa się je też mianem sejsze, czyli stojącej fali, która występuje na zatokach, jeziorach i innych zamkniętych akwenach, gdzie występuje zaburzenie równowagi i np. w jednej stronie zbiornika poziom wody się podnosi, a w drugiej opada w tym samym czasie. Do kategorii fal barycznych zalicza się m.in. cyklony i tajfuny.

cyklon baryczny

5. Okrętowe, wywołane są przez ruchy pojazdów morskich. 

fala okrętowa

komentarz 6 sierpnia 2015 przez użytkownika anonimowy
A to nie jest odpowiedzialny za nie nasz satelita księżyc? Chociaż może mi się pomyliło z pływami.
...