pytanie zadane 13 marca 2017 w Różne przez użytkownika Gość
Co jest potrzebne, o czym należy wiedzieć, jak obsługiwać maszynę do szycia?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 marca 2017 przez użytkownika

Podstawowym wyposażeniem, czyli przyborami jakie są niezbędne podczas nauki szycia na maszynie są:

- maszyna do szycia
- nożyczki krawieckie
- nożyce ząbkowane (do wycinania brzegów w tkaninach, które łatwo się strzępią)
- taśma krawiecka z podziałką
- radełka (do oznaczania formy na materiale)
- nożyczki (do krojenia delikatnych tkanin i do poprawek)
- nożyczki hafciarskie (do obcinania nitek i robienia dziurek)
- kreda krawiecka (do nanoszenia linii tworzących formę)

Wszystkie te przybory potrzebne będą do mierzenia, oznaczania i krojenia. Przybory do krojenia muszą być dobrej jakości, by podczas cięcia nie uszkodziły materiału. Najlepsze do krojenia są nożyce krawieckie z wygiętym uchwytem, dzięki któremu możemy ciąć płasko położone tkaniny. Nożyczki należy regularnie ostrzyć i oliwić. 

Jeśli chodzi o samą maszynę to wybór jej jest uzależniony od tego co będziemy szyć. Czy będą to proste wzory, czy skomplikowane czy też może stopniowo będziemy przechodzić od prostych do skomplikowanych wzorów. Podstawowe czynności w każdej maszynie są takie same, ale zawsze możemy przeczytać instrukcję. Szycie na maszynie, czyli tworzenie szwów odbywa się poprzez połączenie ze sobą dwóch nici: górnej (nawiniętej na szpulkę i przewlekanej przez materiał za pomocą igły) i dolnej (biegnie ona z bębenka i jest oplatana przez nić górną). Maszyna do szycia składa się z takich elementów jak:

- szpulka górna do umieszczania na niej nici
- prowadnik małe oczko na górze do przewlekania tej nici
- dźwignia nici
- regulator naprężenia nici pokrętło
- stopka
- transporter miejsce na którym kładziemy materiał
- kasetka na bębenek znajdująca się pod transporterem
- regulator długości ściegów duże pokrętło po prawej stronie
- regulator szerokości ściegów suwaki nad pokrętłem po prawej stronie
- koło napędowe umieszczone z boku maszyny

Wybierając igły do maszyny musimy zwrócić uwagę na ich rozmiar i rodzaj. Oznaczone one są numerami 9, 11, 14, 16 i 18, co oznacza, że im niższy jest ich numer, tym igła jest cieńsza. Cienkie igły używa się do przeszywania delikatnych tkanin. Jeśli chodzi o ostrze, to najczęściej używa się tych o zaostrzonym czubku. Są również igły o zaokrąglonym czubku, których używa się do zeszywania dzianin (takie tępe ostrze przechodząc przez oczka nie narusza ich). Innym rodzajem igieł są igły klinowate przeznaczone do szycia skór i winylowych tkanin, co zmniejsza ryzyko pęknięcia materiału przy szyciu. Podobnie ważny jak wybór igły jest też wybór nici, które dobiera się do tkaniny. Całość jest przedstawiona w poniższej tabeli:

Tkaniny Nici Igły
Lekkie: szyfon, organdyna, cienka koronka, koronka, batyst, tiul Jedwabne rozmiar A,
merceryzowana bawełna cienka
9 lub 11
Średnie: welwet, gingham, krepa, sztruks, aksamit, brokat, płótno, drelichy elana, 
elanobawełna,
bawełna merceryzowana,
nr 50-60
11 lub 14
Ciężkie: gruby sztruks, tkaniny runowe elana, 
elanobawełna,
bardzo gruba nr 30-40
16 lub 18
Bardzo ciężkie: drelich, tkaniny obiciowe elana,
elanobawełna bardzo gruba nr 20
16 lub 18

Przed rozpoczęciem szycia należy nawinąć nici na bębenek, gdzie może się zmieniać ułożenie chwytacza. Nić musimy nawijać równo i nie może być jej za dużo, bo może się zerwać. Potem nawlekamy igłę i w tym celu podnosimy ją tak byśmy widzieli oczko, przez które przekładamy nić. Teraz musimy przeciągnąć nić górną przez dolną i wyciągnąć nić z bębenka do momentu wzniesienia się igły jeszcze raz. Łapiemy wtedy pętelkę i wyciągamy dolną nitkę. 

Kolejny krok to sprawdzenie na kawałku materiału, czy nić jest dobrze naprężona. Poprawny szew wychodzi wtedy, gdy obie nici się równoważą i gładko przechodzą przez tkaninę. Równy ścieg/szew powstaje również przy odpowiedniej pracy stopki i transportera. Stopka, gdy jest opuszczona dociska tkaninę, a co za tym idzie transporter przesuwa obie warstwy materiału jednocześnie. Wśród maszynowego szycia można wyróżnić takie ściegi jak:

- ścieg przed igłą
- ścieg drobny
- ścieg średniej długości
- ścieg długi
- ścieg obrąbkowy
- wielościeg
- ścieg satynowy

Rozpoczęcie nauki szycia na maszynie należy rozpocząć od przeszycia kawałka papieru bez nici. Szycie składa się z:

1. Rozpoczęcia pracy, czyli podniesienia dźwigni do pozycji najwyższej, wyciągnięcia dolnej i górnej nitki pod spodem na zewnątrz stopki, a potem włożenia tkaniny pod stopkę tak, by materiał znajdował się po stronie lewej ręki, a zszywane brzegi po prawej. Wbijamy igłę w materiał i opuszczamy stopkę zaczynając szyć. 

2. Zakończenia pracy, gdzie po skończeniu szwu podnosimy igłę do najwyższej pozycji, a potem unosimy też stopkę. Wyjmujemy materiał spod igły, pamiętając o tym, by zostawić krótko przyciśnięte obie nici. Przeciągamy górną nić na spód roboty i obie nici mocno wiążemy i wyrównujemy końce. 

...