pytanie zadane 13 marca 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy
Nie chcę też ich po prostu wyrzucić.

2 odpowiedzi

odpowiedź 15 marca 2017 przez użytkownika

Porządkując swoją garderobę, zapewne odłożysz wiele ubrań, których już nie będziesz nosić lub które są Ci nie potrzebne. Cieszysz się, że w szafie masz tylko to co lubisz, ale jednocześnie przytłacza Cię góra ubrań, z którymi nie wiesz co zrobić. 

Po pierwsze możesz się trochę pobawić, jeśli masz na to ochotę i czas, i ze sterty tych niepotrzebnych ubrań wybrać, te których nigdy nie miałaś na sobie. w kolejny kroku oblicz ile mniej więcej dałaś za nie i zobacz czy ta suma przyniosła Ci jakąkolwiek radość czy przyjemność. Za te niepotrzebnie wydane pieniądze z pewnością mogłabyś udać się na jakieś krótki wakacje czy urlop, prawda? 

Wracając do niepotrzebnych ubrań, to pierwsze co możesz z nimi zrobić to wybrać te, które nie są zniszczone i wyglądają jak nowe (lub są nowe, bo nigdy nie noszone) i po prostu je sprzedaj. Zrób dobre zdjęcia, podaj rozmiary i bogaty opis ubrania. Na sprzedaż najlepiej nadają się ubrania, które są więcej warte.

Ubrania, za które dużo nie dostaniesz, ale też nie są zniszczone lub takie, których nie masz ochoty w ogóle wystawiać na sprzedaż, możesz przekazać nowym właścicielom. Mogą to być członkowie Twojej rodziny, ale również instytucje przyjmujące ubrania (PCK, Caritas, Monar, dom samotnej matki, ośrodki opieki społecznej, zbiórki w parafii). Możesz też popakować je w foliowe torby rozmiarami i podpisać i postawić koło śmietnika, może komuś się przydadzą. 

Rzeczy, które nie nadają się już do noszenia możesz wykorzystać nadając im "drugie życie". Z koszulek bawełnianych możesz zrobić ściereczki, z bluzy możesz zrobić posłanie dla psa lub po prostu oddaj je do schroniska dla zwierząt (tam nadmiar materiałów do ocieplania bud zawsze się przyda). Takie ubrania możesz tez oddać do punktów zajmujących się recyklingiem lub oddaj do specjalnych kontenerów na ciuchy. 

Cały ten proces możesz podzielić na mniejsze etapy i np. najpierw wybrać ciuchy, które zostają, za kilka dni wybrać te, które sprzedasz, a jeszcze za kilka dni te, które oddasz lub przerobisz na szmatki. Pamiętaj jednak, by sytuacja z początku więcej się nie powtarzała. Kupuj tylko przemyślane zakupy, które rzeczywiście Ci się przydadzą i które będziesz często nosić. Jeśli natomiast trafi się jakiś nieudany prezent to postaraj się go popchnąć dalej, nie zostawiaj go w szafie. Nie przyjmuj też na siłę rzeczy, których od razu wiesz, że nie będziesz nosić. 

odpowiedź 2 września 2019 przez użytkownika

Jeśli chodzi o oddawanie ubrań potrzebującym, to obecnie jest wiele instytucji, które przyjmują takie ubrania od nas i przekazują je do sprzedaży, a otrzymane fundusze przekazują na wyznaczony przez nas cel, pomoc charytatywną. 

Przekazywać możemy nie tylko ubrania, ale również buty, meble czy sprzęty. Wszystko zależy od danej instytucji. Do takich należą:

1. Fundacja Daj Herbatę
Można do niej przekazać ubrania oraz inne przedmioty. Fundacja następnie wydaje te przeczy osobom potrzebującym, bezdomnym. Poza tym fundacja wydaje ciepłe posiłki dla tych osób.
https://dajherbate.pl

2. Kopalnia sklep charytatywny
Do tego sklepu można przekazać dary: odzież, obuwie, biżuterię, płyty, książki, naczynia, meble czy inne małe przedmioty. Następnie sklep to sprzedaje, a cały zysk przekazywany jest Fundacji Salomon, która pomaga ludziom nieuleczalnie chorym.
http://www.fundacjasalomon.pl

3. Ubrania do oddania
Niepotrzebne nam ubrania, buty, dodatki pakujemy w karton, który następnie odbiera od nas kurier. Fundacja sprzedaje ubrania, a za każdy kilogram otrzymuje 1 zł. Pieniądze są przekazywane na cel wyznaczony przez nas, czyli przez ofiarodawców. 
https://www.ubraniadooddania.pl

4. Pomaganie przez ubranie
Tu podobnie jak w poprzedniej fundacji przekazujemy ubrania, z których otrzymana kwota będzie przekazana na wybrany przez nas cel charytatywny. Wcześniej wystarczy tylko zamówić worek na ubrania z fundacji, który zostaje nam przysłany do domu, a następnie zamawiamy kuriera do odbioru przesyłki. 
https://www.pomaganieprzezubranie.pl

5. Szafa Przyjaciół Wspólnoty Sant'Egidio
Działa w Polsce, ale również w 75 krajach na całym świecie. Fundacja pomaga bezdomnym koczującym na dworcach, peryferiach miast czy w pustostanach. Ubrania przekazuje się do Wspólnoty, a następnie osoby, którym coś potrzeba przychodzą i sobie to biorą. 
https://www.santegidio.pl

...