pytanie zadane 11 marca 2017 w Filmy i seriale przez użytkownika

2 odpowiedzi

odpowiedź 11 marca 2017 przez użytkownika

Film dokumentalny "Mama, tata, bóg i szatan" został nakręcony przez syna jednego z bohaterów tegoż filmu, Pawła Jóźwiaka-Rodana - pisarza, reżysera, scenarzysty i producenta filmowego. 

W filmie zostaje przedstawiona opowieść o jego dotychczasowym życiu. Zostają przedstawieniu główni bohaterowie, czyli mama, która należy do Rodziny Radia Maryja, a niegdyś w młodości była piosenkarką oraz tata (Andrzej Rodan), który jest wręcz antyreligijny, a znany jest jako pisarz książek erotyczno-pornograficznych. Rodzice Pawła są rozwiedzeni, a w filmie możemy poznać ich różne światopoglądy na wiele tematów. Reżyser jest studentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i chce poprzez kręcenie tego filmu (który jest jego pracą, etiudą szkolną) jak dwoje tak różnych ludzi mogło się kiedyś kochać i ze sobą żyć. Na podstawie tego filmu możemy również zobaczyć jak funkcjonowała współczesna Polska, której rozdarcie miało miejsce po 1989 roku. W filmie ukazane są również babcie Pawła oraz materiały archiwalne z jego życia kiedy jeszcze był dzieckiem. 

Film ten zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach. Jeśli chcecie go zobaczyć, to poniżej znajdziecie cały film:

odpowiedź 11 marca 2017 przez użytkownika

Drugą część filmu "Mama, tata, bóg i szatan" stanowi kolejny dokumentalny film o życiu rodziny Pawła Jóźwiaka-Rodana pt. "Agnieszki tu nie ma". Jest to jakby kontynuacja, drugi odcinek pierwszego filmu.

W przeciwieństwie do pierwszego filmu, w drugim nie występuje jego mama. Głównymi bohaterami są: Paweł, Andrzej - jego tata, Agnieszka - jego siostra oraz Igor - jego brat. Rodzeństwo Pawła jest jego "przyszywanym" rodzeństwem, ponieważ jego ojciec przed jego matką, miał jeszcze dwie żony. Z pierwszą miał Igora, a z drugą Agnieszkę. I opowieść ta dotyczy właśnie jej. 

Paweł przeglądając domowe archiwum odnajduje taśmy, na których jest jego tata z małą dziewczynką. Dowiaduje się, że to Agnieszka, córka jego ojca z poprzedniego małżeństwa. Rozmawia z ojcem na ten temat, próbując namówić go do skontaktowania się z Agnieszką, która obecnie mieszka w Niemczech. Ojciec na początku jest sceptyczny i nie chce mieć z nią kontaktu, jednak potem ulega i dzwoni do niej. Ostatecznie Agnieszka po 30 latach przyjeżdża do Polski i spotyka się ze swoim ojcem oraz poznaje swojego przyrodniego brata - Pawła, z którym się nigdy wcześniej nie widziała (nie wiedziała o jego istnieniu). 

Jak przebiegło to spotkanie i czego dowiedział się Paweł możecie zobaczyć oglądając jego film:

http://www.ipla.tv/Agnieszki-tu-nie-ma/vod-5767124

...