pytanie zadane 19 lipca 2015 w Historia przez użytkownika anonimowy
Co to dokładnie jest i gdzie się znajduje?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2015 przez użytkownika

Partenon to świątynia poświęcona Atenie, która znajduje się w Atenach w Grecji na Akropolu. Jest to budowla o doskonałych proporcjach, która została wzniesiona w V w p.n.e. Partenon wygląda tak:

partenon

Pomysłodawcą budowy Partenonu był Perykles - ateński polityk i retor. Świątynia ta w swoich dziejach wielokrotnie zmieniała swoją funkcję. Była m.in. kościołem chrześcijańskim, meczetem, prawosławną cerkwią, magazynem amunicji. 

Za obecny wygląd Partenonu odpowiadają prace renowacyjne, które prowadzi się tu od 1986 roku i wcześniejszych latach wykopaliskowych. W jej wnętrzach znajdują się takie pomieszczenia jak:

- pronaos, czyli przedsionek,

- naos, czyli najważniejsze pomieszczenie w świątyni, w którym znajduje się posąg Ateny mający 1 m wysokości (warto tu dodać, że oryginalny posąg Ateny miał 13 m wysokości), 

- opistodomos, czyli pomieszczenie pełniące funkcję skarbca,

- opistonaos, czyli hol wyjściowy.

Cała świątynia dodatkowo była otoczona 46 kolumnami, czyli tzw. kolumnadą. Każda z kolumn zwęża się ku górze. Kolumny te mają też specyficzne wybrzuszenie, które doskonale widać. Ich zadaniem jest optyczne wyobrażenie, że kolumny są idealnie proste.


Z informacji praktycznych dla turystów warto wspomnieć, że wejście na teren Akropolu jest bezpłatne, natomiast dostanie się na sam szczyt, na najwyższy punkt, czyli Partenon kosztuje około 5 euro. 

komentarz 2 lutego 2022 przez użytkownika anonimowy
Szkoda że z tego tak nie wiele pozostało, brak dachu i w ogóle
...