dhosting
pytanie zadane 7 marca 2017 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 9 marca 2017 przez użytkownika

Merkury to pierwsza planeta od Słońca znajdująca się w naszym Układzie Słonecznym. Planetę trudno jest obserwować, ze względu na oślepiający blask. Da się ją zaobserwować jedynie na krótko przed świtem. Z badań sondy Mariner 10 wynika, że Merkury jest bardzo podobny do Księżyca z zewnątrz.

Powierzchnię Wenus pokrywają morza zastygłej lawy, równiny i płaskowyże z kraterami. Merkury nie posiada, prócz cienkiej warstwy helu, atmosfery jako takiej. Z tego też powodu różnice temperatur są znaczne. Planeta ta jest ciągle atakowana przez wiatr słoneczny, dlatego też nigdy nie będzie istniało na niej życie. 

Odległość do Słońca 57 910 000 km (0,39 AU)*
Obieg wokół Słońca 87,9 dni
Obieg wokół własnej osi 58,6 dni
Promień 2 439 km
Grawitacja 0,39
Temperatura 350 do -170oC

* AU - lata świetlne

Merkury, jak już wcześniej napisano, powstało dzięki wulkanom. Bliżej zbadała ją, prócz sondy Mariner 10, sonda Messenger, która to rozbiła się celowo o powierzchnię planety w 2015 roku. 

Wiadomo, że jeśli planeta ta znajduje się najbliżej Słońca, to temperatury są tam ekstremalne. Ponad połowę jej objętości stanowi jądro bogate w żelazo. Dla porównania w przypadku Ziemi jest to tylko 17%. Z badań sondy Messenger wynika też, że grubość skorupy wynosi niecałe 30 km. 

Kolejna sonda, a właściwie dopiero próbnik z misją BepiColombo, jest planowana na jesień 2018 roku. Do Merkurego dotrze ona w 2025 roku i zajmie się badaniami geologicznymi, analizą magnetosfery planety i śladowej atmosfery. 

...