seohost
pytanie zadane 6 marca 2017 w Geografia przez użytkownika anonimowy
Jak przebiega ich życie?

1 odpowiedź

odpowiedź 7 marca 2017 przez użytkownika

Słońce i gwiazdy, które na co dzień widzimy wydawać nam się mogą takie same, ale w rzeczywistości zmieniają się one codziennie. Słońce każdego dnia traci około 4,5 miliona ton swojej masy. Masą ta jest wodór, który w czasie sekundy przekształcany jest w energię. Gdy się on z czasem wyczerpie, Słońce straci paliwo i przejdzie w burzliwy okres swojego życia. Ogólnie czas życia gwiazdy jest uzależniony od jej masy. Im jest ona wyższa, tym następuje szybsze jej zużycie, a życie staje się krótsze. 

Są we Wszechświecie również takie gwiazdy, które są 30-50 razy większe pod względem masy od Słońca. takie gwiazdy żyją tylko 5 lub 6 milionów lat. Małe gwiazdy, które np. mają zaledwie 1/4 ilości tych gazów, żyją 50-100 miliardów lat. Gdy skończy się życie gwiazdy, przechodzi ona w czerwonego olbrzyma. Kończący się wodór powoduje zapadanie się wnętrza do środka i wzrost temperatury w jego centrum, a wtedy gwiazda zaczyna spalać hel zamiast wodoru. Tak właśnie powstaje czerwony olbrzym. 

Gdy minie już faza czerwonego olbrzyma Słońce odrzuci warstwy zewnętrzne i uformuje mgławicę planetarną z bardzo zagęszczonym jądrem materii w środku, czyli z białym karłem. Łyżeczka białego karła ważyłaby na Ziemi 80 ton! Biały karzeł powoli wtedy zaczyna gasnąć. Gwiazdy, które mają dużą masę czeka gwałtowniejszy koniec, ponieważ zamienią się w supernowe. 

Wielkie gwiazdy mające 3-4 razy większą masę od Słońca staja się mgławicami planetarnymi, czyli odrzucają zewnętrzne warstwy i układają je w pierścienie. Jądro centralne natomiast przekształca się w białego karła. 

...