pytanie zadane 3 marca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2017 przez użytkownika

Roślinami pasożytniczymi określa się takie, które pobierają substancje pokarmowe od innych roślin i ze szkodą dla nich. Zazwyczaj, choć nie zawsze, żyją one w miejscach, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Szacuje się, że na świecie istnieje około 3 000 gatunków takich roślin. 

Niektóre z pasożytniczych roślin przyklejają się do innych roślin żywicieli za pomocą lepkich pędów, specjalnych ssawek lub klejących się owoców np. jemioła. Nasiona pasożytniczej rośliny zaczynają kiełkować tylko wtedy, gdy znajdują się w pobliżu żywiciela. Rośliny pasożytnicze całą energię, którą pobiorą, przeznaczają wyłącznie na wytworzenie u siebie nowych kwiatów i nasion. Rośliny te nie potrzebują fotosyntezy. 

Do roślin pasożytniczych zalicza się m.in.:

- Liany, czyli zdrewniałe pnącza, które owijają się wokół drzew za pomocą haczyków oszczędzając przy tym swoją energię życiową; najczęściej spotyka się je w lasach równikowych i mogą osiągać długość nawet do 300 m. Liany mogą być wijące się (owijają się wokół rośliny) lub czepne (przyczepiają się do podpory za pomocą przyssawek); w Polsce przykładem rośliny z gatunku lian jest bluszcz pospolity i wiciokrzew pomorski.

liany zwisające z drzew

- Raflezja, zwana też bukietnicą Arnolda lub trupim kwiatem, czyli największy kwiat świata (korzenie lian); występuje głównie w lasach tropikalnych na Sumatrze i Borneo; nazwa rośliny przyjęła się od jego odkrywcy dr. Josepha Arnolda, który odkrył ją w 1818 roku. Bukietnica Arnolda nie wytwarza liści, korzeni ani łodyg, a pasożytuje na roślinach z gatunku winorośli; płatki rośliny są mięsiste, czerwone i jest ich 5; kwiat może mieć metr średnicy i ważyć 10 kg; kwiat ten bardzo śmierdzi, dlatego jest tak nazywany przez tutejszych mieszkańców, za to kwitnie raz na kilka lat.

- Figowce rosnące na konarach drzew i powstające z nasion, które zostawiają ptaki i roślinożerne nietoperze,

- Jemioła jest półpasożytem rosnącym na drzewach, która składniki pokarmowe pobiera od drzewa, a resztę wytwarza sama w zielonych liściach.

- Gnidosz, różne jego odmiany są roślinami pasożytniczymi; niegdyś tymi roślinami tępiono wszy. Gnidosz to roślina, którą można spotkać w Polsce, głównie w Tatrach, gdzie jest ona pod ścisłą ochroną. Odmiany gnidosza to: błotny, dwubarwny, Hacqueta, królewski, okazały, okółkowy, rozesłany, sudecki.

gnidosz

- Leniec to roślina również występująca w Polsce na terenie Karpat i w Sudetach. Pokarm od żywiciela pobiera za pomocą ssawek. Roślina ta jest gatunkiem wymierającym i znajduje się pod ścisłą ochroną. Odmiany leńca to: alpejski, bezpodkwiatkowy, łąkowy, pospolity. 

- Pszeniec to roślina pasożytnicza i trująca, która rośnie lasy i zarośla. Jest to również roślina miododajna, która pokarm zdobywa dzięki ssawkom. Odmiany pszeńca to: biały, brodaty, gajowy, grzebieniasty, Herbicha, leśny, polski, różowy, zwyczajny.

pszeniec

komentarz 4 lipca 2020 przez użytkownika Gość
Co do bluszczy to owszem potrafi poleć inną roślinę lub drzewo, ale ja bym tej rośliny nie nazwała pasożytem. Wręcz jest to ładna ozdobna roślina.
...