pytanie zadane 3 marca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2017 przez użytkownika

Mchy są małymi i zielonymi roślinkami, które nie produkują kwiatów. Można je spotkać na kłodach, ścianach, skałach, bardzo często w lesie gdzie porastają północną stronę kory drzew. Mchy są roślinami, które nie mają prawdziwych korzeni, ale tzw. chwytniki, za pomocą których pobierają wodę z powietrza i podłoża.

Zdjęcie typowego mchu rosnącego w naszym kraju:

mech

Mchy powstają z podobnych do kijanek męskich komórek płciowych, które łączą się z żeńskimi znajdującymi się w kubkowatych rodniach. Z takiej komórki wyrasta sporofit z zarodnią, w której znajduje się tysiące zarodników. Po jakimś czasie zarodnia pęka i zarodniki się uwalniają, a potem powstają z nich gametofity i mchy znów się rozmnażają. Przy tym pomaga im woda łącząca obie komórki płciowe, dlatego też często można spotkać mchy właśnie przy zbiornikach wodnych. 

Mech dorasta do wysokości maksymalnie 10 cm. Ich specyficzne rośnięcie w skupiskach, przyczynia się do ochrony gleby przed jej erozją. Mchy biorą udział również przy powstawaniu i rozkładzie torfu. W przydomowych ogródkach mech może służyć jako ściółka pod truskawkami i poziomkami. Zaś dawniej mech pełnił rolę uszczelniacza budynków. 

Jeśli mchy nie dostaną wody, to potrafią w takim stanie wytrzymać nawet kilka tygodni, zaś potem gdy spadnie deszcz chłoną wodę jak gąbka, np. taki torfowiec wchłania 25 razy więcej wody niż jego własna waga. Poniżej zdjęcie wyschniętego mchu. 

zdjęcie mchu

W Polsce występuje prawie 700 gatunków mchu, natomiast na świecie odkryto ponad 13 tys. gatunków tej ciekawej rośliny.

A tutaj jeszcze listek mchu widziany pod mikroskopem:

mech pod mikroskopem

komentarz 5 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Dla niektórych mchy to zielsko i próbują się ich pozbyć że ścian budynków. Ale ja uważam się takie osoby się mylą bo taki zielony mech wygląda bardzo ładnie. Dodatkowo czytałem że mchy oczyszczają powietrze i produkują tlen, więc teraz w czasach wszechogarniającego smogu, są pożyteczne dla środowiska.
...