seohost
pytanie zadane 3 marca 2017 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2017 przez użytkownika

Rośliny arktyczne to takie, które rosną w klimacie arktycznym, na kole podbiegunowym. Zazwyczaj panuje tam lodowata zima, a słońce pojawia się na parę miesięcy w roku i wtedy podczas nieprzerwanego dnia polarnego rośnie wiele roślin. W takim klimacie rośnie ponad 900 gatunków roślin. 

Nie spotka się tu drzew (nie licząc 10 cm wierzby), ale za to rośnie wiele traw, turzyc, mchów i porostów. Rośliny, które mają najciemniejsze liście pochłaniają tak dużo światła słonecznego, że roztapiają leżący wokół śnieg. Rosnące tu rośliny są wiecznie zielone, bo tylko takie wytrzymują ekstremalnie niskie temperatury. W dodatku większość roślin jest wiatropylna, ponieważ w takim klimacie nie żyją takie owady jak pszczoły czy motyle. Do arktycznej flory można zatem zaliczyć:

- Skalnica, jak sama nazwa wskazuje rośnie pośród skał, kamieni, pagórków, jest rośliną jednoroczną dorastającą do 30 cm wysokości. Na biegunie jedynie jako roślina ozdobna. 

skalnica

- Dębik ośmiopłatkowy - nazwa pochodzi od liczby płatków w tej roślinie. Roślinę tę można spotkać w takich częściach Arktyki jak: Alaska, Yukon, zachodnia Kanada, Svalbard, Islandia. Mierzy sobie od 2 do 10 cm, ale za to może żyć nawet 100 lat, jest rośliną długowieczną. 

dębik ośmiopłatkowy

- Pięciornik - roślina dwuletnia, dorastająca do metra wysokości.

pięciornik

- Wełnianka - rośnie w klimacie chłodnym, arktycznym, górskim. 

wełnianka

- Mak alpejski - dziko rosnąca roślina, która w odróżnieniu od maku polnego ma białą lub żółtą barwę. Dorasta do 10-20 cm i rośnie na skałach i murawach. 

mak alpejski

komentarz 1 lipca 2020 przez użytkownika anonimowy
Ale jednak w śniegu nie rosną, muszą mieć wolna przestrzeń. Jedynie co są odporne na niskie temperatury.
...