pytanie zadane 19 lipca 2015 w Muzyka przez użytkownika anonimowy
Spotykałam się ze stwierdzeniem spotkanie kameralne, czyli w małym gronie. Czy muzyka kameralna to to samo?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 lipca 2015 przez użytkownika

Muzyka kameralna to taki rodzaj muzyki, którą wykonuje się w malej sali. Grana jest przez niedużą orkiestrę (maksymalnie 9 osobową), dla niewielu słuchaczy. 

Nazwa zarówno spotkania, jak i muzyki kameralnej wzięła się z języka włoskiego, gdzie "da camera" oznaczało "do komnaty". Były to spotkania muzyczne w komnacie, pokoju w domach prywatnych, a nie np. w operze czy teatrze, czyli nie w miejscach publicznych. 

Muzyka kameralna rozwinęła się najbardziej na przełomie XVIII i XIX wieku w okresie klasycyzmu. Wówczas narodziły się do dziś nam znane utwory muzyczne Beethoven'a, Mozart'a i  Haydn'a. Grywano początkowo w pałacach, a dokładniej w tzw. pokojach muzycznych wyposażonych w instrumenty, później w salonach mieszczańskich, aż do występów publicznych często z udziałem kwartetów smyczkowych i pianistów. Muzycy grający kameralnie zazwyczaj nie potrzebują dyrygenta, a współpracują samodzielnie. 

Koncerty muzyki kameralnej w obecnych czasach tak jak wspomniałam, rzadko prowadzi się już w domach prywatnych. Częściej są to właśnie takie miejsca jak pałace czy spotkania biznesowe na wytwornych salach. Koncerty takie odbywają się również w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, gdzie za młodu przebywał tu Fryderyk Chopin na wakacjach. 

...